Halikarnas Balıkçısı Kısa Hayatı | Edebi Kişiliği

Halikarnas Balıkçısı (Cevat Şakir Kabaağaçlı) kısa hayatı, Halikarnas Balıkçısı edebi kişiliği, Halikarnas Balıkçısı hakkında kısa bilgiler.

CEVAT ŞAKİR KABAAĞAÇLI (1886 – 1973)

Cevat Şakir Kabaağaçlı, 1886’da Girit’te dünya’ya geldi. Babası Mehmet Şakir Paşa, annesi İsmet Hanım’dır. Cevat Şakir, Robert Kolejini bitirdikten sonra İngiltere’de denizcilik öğrenimi görmek istedi ancak ailesinin isteğiyle Oxford Üniversitesinde Yakın Çağlar Tarihi okudu.

Afyon’daki Kabaağaçlı çiftliğinde bir tartışma esnasında babası, Cevat Şakir’in silahından çıkan kurşunla vuruldu. Cinayet zanlısı olarak tutuklanarak 15 yıl kürek cezası aldı ama vereme yakalandığı için cezasının sadece yedi yılını çekti. “Hapishanede İdama Mahkum Olanlar Bile Bile Asılmağa Nasıl Giderler” isimli hikâyesinde dört asker kaçağının yaşadıklarını anlatması sonucu İstiklal Mahkemelerinde yargılandı. Toplam üç yıl Bodrum ve İstanbul’a sürgün yaşadı. Cezası bittikten sonra da Bodrum’da 25 yıl kadar yaşadı.

Cevat Şakir Kabaağaçlı, 1973’te İzmir’de hayata gözlerini kapadı. Vasiyetine uyularak Bodrum’da defnedildi.

EDEBİ KİŞİLİĞİ | SANAT ANLAYIŞI

  • Deniz öyküleriyle tanınmış bir yazardır.
  • Halikarnas Balıkçısı adıyla tanınan sanatçı, bu ismi sürgüne gönderildiği ve daha sonra âşığı olduğu Bodrum’un antik çağdaki adından yani Halikarnas’tan almıştır.
  • Yapıtlarında genellikle Ege, Akdeniz kıyı ve açıklarında gelişen, denize bağlı olayları işlemiştir.
  • Türk kültürünün ve kimliğinin tanımlanmasında Akdeniz Uygarlığını esas alan Mavi Hümanizma (Mavi Anadoluculuk) hareketinin kurucusudur.
  • Yapıtlarını zengin bir terim ve mitoloji hazinesinden yararlanarak, sürükleyici bir dille ortaya koymuştur.
  • İlginç konulara yönelmesine rağmen eserlerinde olayların akışını keserek bilgi vermesi, Türkçe yapısına uymayan uzun ve bozuk cümleler kullanması gibi dil ve üslup sorunları yer alır.
  • En bilinen romanı “serenlerin alt ve üst direklerini tut, zapt et” anlamına gelen “Aganta Burnia Burinata” dır.
  • Düşünceleri, yazdıkları, yüz civarında yaptığı çeviri ile Azra Erhat ve Sabahattin Eyüboğlu başta olmak üzere zamanındaki sanatçıları etkilemiştir.

ESERLERİ

Roman:

Aganta Burnia Burinata, Ötelerin Çocuğu, Uluç Reis, Turgut Reis, Deniz Gurbetçileri

Hikâye:

Merhaba Akdeniz, Ege Kıyılarında, Ege’nin Dibi, Yaşasın Deniz, Gülen Ada, Ege’den, Gençlik Denizlerinde, Dalgıçlar, Parmak Damgası

Anı:

Mavi Sürgün

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir