Kimyasal Maddelerin Zararları ve Yararları

Kimyasal maddelerin zararları nelerdir? Kimyasal maddelerin yararları nelerdir?

Bilimin gelişmesinin ve Sanayi Devriminin yarattığı uygarlıkla birlikte insanoğlunun yaşam biçimi ve gereksinimleri değişti. Tüketici olarak daha hızlı çözümler istedik hep. Bunu sağlamak için de hep daha fazla kimyasal maddenin yaşamımıza girmesine izin verdik. Ne yazık ki bu kimyasal maddeleri yanlış, gereksiz ve aşırı miktarda kullanmamız hem bizlerin hem de doğal çevrenin olumsuz etkilenmesine neden oldu.

Deterjanlar sağladığı temizlik sayesinde sağlığımızı korumamıza yardımcı olan kimyasallardır. Ancak deterjanların yapısında bulunan organik ve anorganik maddeler bakteri ve enzimlerin etkisiyle biyolojik bozunmaya yeterince uğramaz ve doğada birikerek çevre kirlenmesine neden olur. Bu maddeler aynı zamanda sağlığımız içinde zararlıdır. Deterjanlarda temizleyici, su yumuşatıcı ve beyazlatıcı olarak katkı maddeleri de sağlığımız için zararlıdır. Bu kimyasallar bulundukları ortamda biyolojik olarak parçalanmadıkları için doğada uzun süre kalıcıdırlar. Bu nedenle de çevre kirliliğine neden olurlar.

Örneğin dericilik ve kağıt endüstrilerinde kullanılan Sodyum sülfür, hem suyu hem de toprağı kirleten toksik bir bileşiktir.

Boyar madde, gübre, metalürji gibi birçok sanayi dalında kullanılan Sülfürik asit ise su çekici özelliktedir ve cilde temas ettiğinde ciddi zarar verir. Sülfürik asit suya karıştığında ise suyun pH’ını değiştirdiği için birçok canlının yaşama ortamını bozar. Kullandığımız bu tür kimyasalların çevreye ve insan sağlığına zarar vermesinin önlenmesi için mutlaka geri kazanma ve uygun giderim işlemlerinden geçirilmeleri gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir