Çamaşır Suyu Nedir? Özellikleri | Nasıl Beyazlatır?

Çamaşır Suyu, Çamaşır Suyu Nedir, Çamaşır Suyunun Özellikleri, Çamaşır Suyunun Kullanım Alanları Çamaşır Suyu Nasıl Beyazlatır…

Çamaşır suyu ağartma ve mikrop öldürmek için kullanılan bir kimyasaldır. Kimyasal adı sodyum hipoklorit (NaoCl) olan bu bileşik, yükseltgen olduğu için ağartma özelliğine başka bir deyişle etki ettiği maddenin rengini açma ve beyazlatma özelliğine sahiptir.

Sodyum perborat da ağartma amaçlı bir diğer madde olup deterjanlara katılır. Suyun mikrobunu öldürmek için kullanılan ozon da yükseltgeyici bir maddedir.

Yükseltgenme yoluyla ağartma özelliğine sahip olan çamaşır suyu, tekstil sanayinde boyama işleminin ilk adımında kullanıldığı gibi su arıtımında da kullanılır.

Çamaşır suyu kimyasal savaşların zararlı etkilerinden korunmak için de kullanılabilir. Öldürücü etkisi olan kimyasallardan için kapatılmış pencere ve kapı aralıkları, sulandırılmış çamaşır suyuna batırılmış bez ya da kumaş ile örtülmelidir. Sızıntı olduğu düşünülen yer ise sulandırılmış çamaşır suyu ile yıkanmalıdır.

Farklı amaçlar için farklı ağartıcılar kullanırız. Örneğin dişler için kullanılan beyazlatıcılar genellikle sodyum karbonat peroksit içerir. Hidrojen peroksit ise saçların ve pamuklu giysilerin ağartılmasında kullanılır.

Hücre zarlarına ve proteinlere etki ederek mikropları öldüren çamaşır suları, hastanelerde dezenfektan olarak kullanılır. Evlerimizde de kullanırız çamaşır suyunu. Çamaşırları beyazlatmak, lekeleri çıkarmak ve mikrop öldürmek için.

Çamaşır Suyu Nasıl Beyazlatır?

Çoğu boyada ve pigmentte bulunan renk yapıcı maddelerin yapısındaki karbon atomları arasında çift bağ bulunur. Çamaşır suyu çift bağlı bileşikleri parçalayıp çoğu zaman karbondioksit haline yükseltger. Bu dönüşüm renk yapıcının görünen ışığı soğurma yeteneğini yok eder.

Güneş ışığı bilinen en eski beyazlatıcıdır. Güneşe astığımız renkli çamaşırlarımızın renklerindeki açılma için “güneşte soldu” deriz. Güneş ışınları ağartma işlemini çamaşır suyuna benzer bir yöntemle yapar. Güneş ışığındaki mor ötesi ışınlar renk yapıcıdaki bağları parçalayarak renksiz bir yüzey oluşturur.

Çamaşır suları da deterjanlar gibi doğaya zararlı kimyasallardır. Ayrıca uygun koşullarda saklanmadığında çamaşır suları bozulur. Bu nedenle çamaşır suyu alınırken üretim tarihi mutlaka kontrol edilmelidir.

Bu temizlik malzemesinin kullanımı sırasında da dikkat edilmesi gereken kurallar vardır. Çamaşır sularının amonyak içeren temizleyicilerle karıştırılması, insan sağlığı için çok zararlı olan klor gazının çıkışına neden olabilir. Bu nedenle hiçbir şekilde çamaşır suyuyla amonyak içeren temizleyiciler karıştırılmamalıdır. Ayrıca kapalı alanlarda kullanıldığında uzun süre solunmaması gerekir. Çünkü klor gazı solunum yollarında hasara neden olur. Cildimizle veya gözümüzle temas ettiği takdirde mutlaka bol su ile yıkanmalıdır. İçilmesi ise çok kötü sonuçlar doğurabilir. Bu durumda mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir