Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?

Saç dökülmesi nedir? Saç dökülmesinin nedenleri nelerdir?

Günde dökülen saç tellerinin sayısı 100’ü aşarsa, saçlar giderek zayıflıyorsa, tepede açılmalar oluyorsa önemli bir saç dökülmesi sorunu vardır demektir.

Saç Dökülmesi Nedir?

Saç dökülmesi alopesi olarak sınıflandırılan saçlı derideki saç kaybına denir. Saçlı derideki saç kaybını ikiye sınıfa ayrılabiliriz. Bunlardan ilki saçlı derinin bozulmasına bağlı olarak kıl köklerinin yok olması.

Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?

Saç dökülmesi sık karşılaşılan bir problemdir. Özellikle genetik saç dökülmeleri bayan ve erkekte en sık dökülme nedenidir. Beslenme bozuklukları, bazı vitaminlerin (demir, B vitamini, ) eksikliğine bağlı olarak saç dökülmesi görülebilir. Ayrıca tiroit hormonu başta olmak üzere birtakım endokrin problemlerde saç dökülmesi görülmektedir. Bayanlarda menopoz döneminde görülen saç dökülmesi ve gebelik sonrasında görülen saç dökülmeleri hormonal değişimlerle ilgili saç dökülmeleridir.

Mevsimsel saç dökülmeleri geçici olmalarından dolayı sorun yaratmaz. Bunun yanı sıra bazı iç hastalıklar, ciddi enfeksiyonlar, büyük ameliyatlar sonrasında saç dökülmeleri görülebilir. Bazı ilaçların (kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar) kullanımına bağlı olarak saç dökülmesinde artış görülmektedir.

Diğer nedenleri ise şu şekildedir:

  • Yetersiz ve dengesiz beslenme,
  • Vitamin, mineral eksiklikleri,
  • Tek tip besin öğesiyle oluşturulmuş diyetler,
  • Kanser,
  • Romatizmal hastalıklar,
  • Stresli ortamlarda bulunma,
  • Saç derisinde bulunan bazı hastalıklar,
  • Fazla alkol,
  • Sigara kullanımı olarak sıralanabilir.

Kaç Çeşit Saç Dökülmesi Vardır?

Genellikle kadın ve erkek olmak üzere iki ayrı tipte saç dökülmesi sorunundan bahsedilir. Erkeklerde saç dökülmesi dendiği zaman 20’li-30’lu yaşlardan itibaren başlayan saç çizgisinin giderek gerilemesi, tepede önemli açıklıkların görülmesi söz konusudur. Kadınlarda ise saçların her tarafında bir seyrelme ve dökülme vardır.

Saç Boyamak Saça Zarar Verir mi?

Saça zarar veren unsurlardan biri de saçın boyanmasıdır. Özellikle kadınlar saçlarını olduğu renkten daha açık renge boyadıkları takdirde iki aşama söz konusu olacağı için renk açıcıların saç üzerinde olumsuz etkileri vardır.

Saç boyalarının kalitesiz olması, bitkisel olmaması saçlar üzerinde zarar verici bir unsurdur.

Saç Jölesi | Sprey gibi Ürünler Saça Zarar Verir mi?

Saç jölesi, köpük, saç spreyi gibi ürünler tek başlarına saç dökülmesine neden olmaz. Fakat kişi bu ürünleri kullandıktan sonra saç temizliğine dikkat etmeyecek olursa bazı sorunlarla karşılaşabilir. Örneğin jöle kullanan bir kişi saçını yıkamadan yattığında saçlı derinin yastığa temasına bağlı olarak oluşan ısı sonrasında jöle kıvamındaki kimyasal maddeler saç tellerine zarar verebilir, bu da günlük hayatta saçlarda matlaşma, kolay kırılma veya şekil bozuklukları şeklinde görülebilir.

Saç Dökülmesi Hangi Hastalıkların Habercisidir?

Saç dökülmesini kalıcı veya geçici olarak ikiye ayırmak gerekir. Kellik (kalıcı) yapan hastalıklar nadir görülen kıl folikülü hastalıklarıdır. Geçici saç dökülmesinin en önemli nedenleri kansızlık ve bazı vitamin eksiklikleridir. Bunun dışında hormonal hastalıklar (tiroit hastalığı, şeker hastalığı gibi…) saç dökülmesine neden olmaktadır.

Bazı kronik, kanser hastalıkların sonucunda saç dökülmesi gelişmektedir. A vitamini ilacı kullanımına bağlı olarak da saç dökülmesi görülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir