Yeşil Kahve Nedir? | Faydaları Nelerdir? | Nasıl Yapılır?

Yeşil kahve nedir? Yeşil kahvenin faydaları nelerdir? Yeşil kahve nasıl yapılır? Yeşil kahve nasıl tüketilmeli?

Diyet yok, egzersiz yok kilolardan zahmetsizce kurtulmanın yolu yeşil kahve çekirdeğinde. Son zamanlarda yeşil kahvenin zayıflatıcı özelliğini sıklıkla duyar olduk. İşte yeşil kahve ve faydaları…

yeşil çayın faydaları

Yeşil Kahve Nedir?

Yeşil kahve, bildiğimiz kahvenin işlenmemiş, kavrulmamış haline denir. Kavrulan kahve vitamin, antioksidan ve mineral kaybına uğrar. Yeşil kahve, kavrulmadığından dolayı siyah kahveye kıyasla daha fazla antioksidan ve vitamin içerir.

Yeşil kahve, çekirdeği işlemden geçmediği için faydalarını kaybetmiyor. Kavrulmuş kahveye göre aminoasit açısından çok daha zengin. Ayrıca daha az kafein içeriyor, çünkü kahve kavruldukça kafein miktarı da artıyor.

Yeşil kahvenin en çok dikkat çeken kısımı zayıflatıcı etkisidir. Zayıflamada, içinde bulunan klorojenik asite bağlı olarak yağ yakma özelliğine sahiptir. Bu yüzden yeşil kahve tüketimi zayıflamanıza daha yardımcı olacaktır.

Yeşil kahvenin pişirilme yöntemine bakıldığında, siyah kahveyle hiçbir farkı yoktur. Öğütüldükten sonra soğuk suda, kısık ateşle pişirip tüketebilirsiniz.

Yeşil kahveyi, gün içerisinde ara öğün seçeneği olarak tüketebilir veya sabahleyin kahve içmek isteyenlere önerilebilir.

Tüm faydalarına rağmen yeşil kahve tüketiminin de bir dozu var. Uzmanlar, günde en fazla 2 bardak içilmesini öneriyor. Hamile ve kafeine alerjisi olanlarınsa uzak durması gerekiyor.

Yeşil Kahve İle Kilo Verilir mi?

Yeşil kahve, içerisindeki klorojenik asit nedeniyle yağ yakımını arttırarak zayıflamayı kolaylaştırır. Kavrulmuş kahveye göre yağ yakımını %47’ye kadar arttırabilir.

Dikkat edilmesi gereken kural, zayıflamada hem dengeli beslenmek hem de fiziksel aktiviteyi göz ardı etmemek gerekir.

Yeşil Kahve Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar?

Herhangi bir besin alırken, besinin hijyenik olup olmamasına dikkat etmek gerekir. Bu durum, yeşil kahve içinde geçerlidir. Yeşil kahve alırken çekirdeklerin küflü olup olmadığına bakılmalıdır. Ayrıca, öğütülen kahvelerin küf kapma oranı daha fazladır bunu da göz önünde bulundurmak gerekir. Bu sebeple güvenilir aktarlardan bunları temin etmek daha doğrudur.

Marketler, hijyenik açıdan daha güvenilir olduğundan oralardan almak daha doğrudur. Evde, yeşil kahve çekirdeğini öğüttükten sonra uzun süre saklanmamalıdır.

Yeşil Kahvenin Faydaları Nedir?

Yeşil kahvenin önemli faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Yağ yakma özelliği bulunur.
  • Beyin aktivitelerini arttırır.
  • Yorgunluğu yok eder.
  • Metabolizmayı hızlandırır.
  • Zindelik verir.
  • Bağışıklık sistemini güçleştirir.
  • Cildi gençleştirir.
  • Konsantrasyonu arttırır.
  • Vitamin, antioksidan ve protein bakımından zengindir.

Yeşil kahvenin içerisinde kafein miktarı kavrulma derecesine göre değişir. Kahveyi, ne kadar az kavurursanız kafein miktarı da az olur.

Yeşil Kahve Nasıl Yapılır?

Yeşil kahvenin pişirme yöntemi siyah kahveye göre daha farklıdır. Bunun nedeni ham ve kavrulmamış olmasıdır.

Tarifi:

Aldığımız çekirdekleri, kahve öğütücüsünde öğütüyoruz. Öğütülen kahve çekirdeklerini Türk kahvesi gibi kısık ateşte, kaynatıp hazırlıyoruz. Vitamin kaybına neden olacağından fazla pişirilmemesi gerekir.

Tat ve renk olarak siyah kahveden farklı olan yeşil kahvenize, şeker (1 adet kesme şeker) veya bal (1 çay kaşığı) ekleyerek içebilirsiniz.

Kişide eğer kalp çarpıntısı, tansiyon gibi problemler mevcutsa, kafein miktarını iyi ayarlamak gerekir. Bu nedenle günde 2 fincan sizin için yeterli olacaktır.

Yeşil Kahvenin Yan Etkileri Nelerdir?

Yeşil kahvenin faydalı yanlarının yanında olumsuz yanları da vardır. Yukarıda da belirtildiği gibi İçeriğindeki kafein nedeniyle tansiyon, kal çarpıntısı, hızlı heyecanlanan kişiler tarafından çok tüketilmemelidir.

Şeker hastası olan birinin, yeşil kahve tüketirken şeker yerine tatlandırıcı kullanması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir