Bedri Rahmi Eyüpoğlu Kısa Hayatı | Edebi Kişiliği | Eserleri

Bedri Rahmi Eyüpoğlu kısa hayatı, Bedri Rahmi Eyüpoğlu kimdir? Bedri Rahmi Eyüpoğlu edebi kişiliği, Bedri Rahmi Eyüpoğlu eserleri nelerdir?

bedri rahmi

BEDRİ RAHMİ EYÜPOĞLU (1911 – 1975)

HAYATI

Asıl adı Ali Bedrettin olan sanatçı, 19irde Giresun’un Görele ilçesinde doğdu. Babasının işi nedeniyle Havza, Kütahya, Ankara ve Artvin’de bulundu. Öğrencisi olduğu Trabzon Lisesine 1927’de resim öğretmeni olarak atandı. 1929’da İstanbul Güzel Sanatlar Akademisine girdi. Nazmi Ziya Güran ve İbrahim Çallı’dan resim, Ahmet Haşim’den de estetik ve mitoloji dersleri aldı.

1931’de ağabeyi ünlü edebiyatçı Sabahattin Eyüboğlu’yla Fransa’ya burslu olarak gitti ve resim dersleri aldı. 1934’te Türkiye’de Yeni Adam dergisinde ressamlık yaptı. Çankırı, Çerkeş’te bir firmada çevirmenlik yaptı. Tan gazetesinde yazdı. İstanbul’da 1936’da Ernestine Letoni ile evlendi. Tekel Genel Müdürlüğünde işe girdi. 1937’de Güzel Sanatlar Akademisinde Leopold Levy’nin yanında asistanlığa başladı.

1941’de askerliğini bitirerek ilk şiir kitabı “Yaradana Mektupları” yayımladı. 1948’de ikinci şiir kitabı “Karadut”u çıkardı. Yeni Sabah ve Cumhuriyet gazetelerinde yazdı. Burslu olarak eşiyle Amerika’ya eğitim almaya gitti. Kaliforniya Üniversitesinde iki yıl misafir profesörlük yaptı.

Bedri Rahmi Eyüpoğlu, 1975’te pankreas kanserinden İstanbul’da öldü.

EDEBİ KİŞİLİĞİ |SANAT ANLAYIŞI

  • Ressam, şair ve yazardır. Ressam olması sebebiyle şiirlerinde renk unsurlarına ve doğaya önem vermiştir. Sıfat tamlamalarının bulunduğu betimlemeler kullanmıştır. İlk şiirlerini lise yıllarında yazmış ve Yeditepe, Ses, Güney, İnsan, İnkılâpçı Gençlik, Varlık dergilerinde şiirleri yayımlanmıştır.
  • Pir Sultan Abdal, Karacaoğlan geleneğinden beslenmiştir.
  • Anadolu folklorunu, Anadolu insanının yoksul hayatını ve yaşama sevincini eserlerinde coşkun bir tarzda işlemiştir.
  • Halk edebiyatının masal, türkü, deyiş unsurlarından yararlanarak sade dilli fe eserler yazmıştır.
  • Karadut, herkesçe tanınan ve sevilen bir şiiridir.

ESERLERİ

Şiir:

Karadut, Tuz, Yaradana Mektuplar, Üçü Birden, Dördü Birden, Karadut 69 (1969), Dol Karabakır Dol (bütün şiirleri)

Gezi:

Canım Anadolu, Tezek, Delifişek

Monografi:

Nazmi Ziya

Deneme:

Yaşadım (ölümünden sonra), Resme Başlarken (ölümünden sonra)

One comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir