Adezyon ve Kohezyon Kuvvetleri Nedir?

Adezyon kuvvetleri nedir? Kohezyon kuvvetleri nedir? 9. sınıf adezyon ve kohezyon kuvvetleri.

Adezyon Kuvvetleri Nedir?

Sıvı molekülleri ile kap çeperleri ( farklı moleküller) arasındaki çekim kuvvetlerine adezyon kuvvetleri denir. Yağmur damlalarının cama yapışması, denizden çıkan bir insanın vücudunun ıslak kalması, yağmur yağdığında canlı cansız birçok şeyin ıslanması adezyon olaylarıdır.

Kohezyon (Tutunma) Kuvvetleri Nedir?

Sıvı molekülleri (benzer moleküller) arasındaki çekim kuvvetlerine kohezyon kuvvetleri denir. Kohezyon kuvveti, sıvı bir maddenin hava ile temasında yüzeyinin gerilmiş ince bir zar gibi davranmasına neden olur. Buna yüzey gerilimi denir.

Sıvılarda yüzey geriliminin azalması sıvıların diğer maddeleri ıslatmasına neden olur. Deterjanlar suyun yüzey gerilimini azalttığı için, su daha küçük hacimli parçalara bölündüğünden, kirlere daha iyi nüfuz edebilir, kumaşın lifleri arasındaki boşluklara daha iyi girebilir. Sıcaklık arttıkça yüzey gerilimi azalır.

ÖZELLİKLERİ

  • Kohezyon kuvvetleri adezyon kuvvetlerinden daha büyükse sıvı damlası biçimini korur. Sıvı yüzeyi ıslatmaz. Örneğin suda yüzen ördeklerin tüyünün ıslanmaması bu nedenledir.
  • Adezyon kuvvetleri kohezyon kuvvetlerinden büyükse sıvı damlası film şeridi şeklinde yayılarak yüzeyi ıslatır.
  • Su cam, deney tüpüne konulduğunda sınır yüzeyi iç bükeydir. Bu nedenle su camı ıslatır.
  • Cıvanın cam deney tüpündeki sınır yüzeyi dış bükeydir. Bu nedenle bu tür sıvılar camı ıslatmaz. Cam termometrelerde cıva kullanılması bu nedenledir.
  • Cam ile su arasındaki adezyon kuvveti kohezyon kuvvetinden büyük olduğu için su kılcal cam boruda yükselir. Bu olaya kapiler etki denir. Kâğıt havlu ve süngerin suyu emmesi kapiler etki sonucudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir