Albert Einstein Hayatı | Kimdir? | Sözleri

Albert Einstein hayatı, Albert Einstein kimdir? Albert Einstein sözleri, Albert Einstein eserleri nelerdir? Albert Einstein hayatı özet.

albert einstein hayatı

ALBERT EİNSTEİN (1879-1955)

Albert Einstein 14 Mart 1879 Almanya’nın güneyindeki Wüttemberg eyaletinde bulunan kentinde dünyaya geldi. Babası tüccar ve mühendis Hermann Einstein, annesi ise Pauline Einstein idi. Aile kentin en eski Yahudi ailelerinden birisiydi. Ancak ataları gibi dinsel bağlılıkları fazla güçlü değildi. Küçük Albert’in babası başarılı bir iş adamı değildi ve sık sık işlerin kötü gittiği için yer değiştiriyordu.  Nitekim Küçük Albert’in ailesi 1880 yılının Haziran ayında Münih’e taşındı. Babası Hermann ve abisi Yakob burada Einstein&Cie adında elektrik mühendisliği ile ilgili bir şirket kurdular.

Küçük Albert, 6 yaşındayken keman dersleri almaya başladı. 1884 yılında din eğitimi için özel dersler aldı. İlk temel dini eğitimden sonra Albert’in ciddi eğitim sürecinin başlaması gerekiyordu. 1886 yılında Yahudi olduğu halde Münih’teki Katolik Okulu’nda ilköğretime başladı. Küçük Albert, 1884 yılında din eğitimi için özel dersler aldı. 1888’de yine bu şehirdeki Luitpold Gymnasium’a geçerek eğitimine devam etti. Derslerini dikkatle dinliyor, verilen ödevleri yapıyordu ancak bu derslerden fazla zevk aldığı söylenemezdi. Bu arada 1889 yılında bir tıp öğrencisi olan aile dostları Max Talmud, küçük Albert’i temel doğal bilimlerle tanıştırdı. Albert bu kitaplardan çok hoşlandı, onları büyük bir merakla inceledi. Newton ile Öklid’in bazı kitaplarını kendisine okutan Max Talmud ile keyifli sohbetler yapıyordu. Böylece onun matematik ve doğa bilimleri olan yatkınlığı ortaya çıkmış oldu. Albert’in lisedeki eğitimi 1891 yılına kadar sürdü. Bu dönemde en çok matematik derslerinden zevk alıyordu.

Einstein, okullarda gördüğü eğitimi hiçbir zaman fazla sevmedi. Einstein’in ileride ortaya çıkacak dehasının temelleri okulda değil başka yerlerde atılmıştı. Yetişmesinde amcalarının da önemli payı vardı. Onların sayesinde bilim ve matematikle ilgilenmeye başlamıştı. Daha 4-5 yaşlarındayken eline geçen bir pusula iğnesinin hep aynı yöne dönme olayını çok merak etmesi onun kafa yapısını ortaya koyuyordu. 12 yaşına geldiğinde tanıştığı Öklit geometrisi ve Pythagoras teoreminin kendisinde uyandırdığı düşünceler onun kuramsal düşünmeye yatkın olduğunu bir işaretiydi. Okul dersleri dışında okuduğu basit bilim kitapları ona çok çekici geliyordu.

1894 yılında babasının işlettiği elektrik şirketi iflas etti ve ailesi çok geçmeden İtalya’ya göç etti. İlk vardıkları şehir Milano idi. Burada kısa bir süre kaldıktan sonra Pavia’ya geçtiler. Ailesinin İtalya gitmesinin ardından Einstein, ilk başta Münih’te kalmaya devam etti. Ailesi onun eğitimini burada sürdürmesini istiyordu. Ancak o, iki yıl sonra kendi isteğiyle liseyi terk etme kararı aldı. Albert Einstein’ın amacı İsviçre’de eğitimini sürdürmekti. Bunun için Zürih Politeknik Enstitüsü’ne girmek istiyordu. Ancak giriş sınavında başarılı olamadı. Nitekim hemen pes etmedi. İsviçre’de kalmanın ve burada eğitim görmenin yollarını aramayı sürdürdü. Yoğun araştırma ve uğraşların sonunda öğretim yöntemleri son derece özgürlükçü ve serbest olan bir İsviçre okulunda öğrenim görme olanağını elde etti.

Almanya’da askerlik yapmamak için Alman vatandaşlığından çıktı. Birkaç yıl hiçbir ülkenin vatandaşlığına geçmedi. 1899 yılına kadar bu biçimde yaşadığı daha sonra eğitimine devam edebilmek için 1899 yılında İsviçre vatandaşı olmak için başvurdu. 21 Şubat 1901’de başvurusu kabul edildi ve İsviçre vatandaşlığına geçti.

6 Ocak 1903 tarihinde annesinin tüm karşı çıkışlarına rağmen Mileva Maric ile evlendi. 1904 yılında ilk oğulları Hans Albert Bern’de 1910 yılında da ikinci oğulları Eduard Zürih’te doğdu. İleriki yıllarda Eduard şizofreni teşhisiyle Zürih’deki bir akıl hastanesine yatırıldı ve hayatını da burada kaybetti. Hans Albert ise ileriki yaşamında California Üniversitesi’nde profesörlük yaptı.

1905 yılında Zürih Üniversitesi’nde “Moleküler Boyutların Yeni Bir Belirleme Yöntemi” adlı doktora tezini verdi ve doktor unvanını aldı. Tezini arkadaşı Marcel Grossmann’a adadı. Aynı yıl modern fiziğin temellerini oluşturan makalelerini yazmaya başladı.

Einstein’ın yazdığı makaleler yavaş yavaş birilerinin ilgisini çekmeye başlamıştı. “Annus Mirabilis Papers” adlı çalışması ile birçok bilim okulunda teorileri tartışılmaya başlandı. Bu makalelerden üçü (Brown Hareketi, Fotoelektrik Etki ve Özel Görelilik Teorisi) daha sonra Nobel Ödülüne aday gösterildi. Nobel ödülü komitesindeki birçok tartışmadan sonra “Fotoelektrik Etki” adlı çalışması ile 1921 yılında Nobel Fizik Ödülü’nü aldı. “Fotoelektrik Etki” adlı çalışmasında kuantum fiziği üzerinde çalışmıştı. Işık tanecikleri veya fotonlar ile ilgili hipotezini hazırladı.

1916 yayınladığı genel görelilik kuramı  bilim dünyasını derinden sarsmıştı.  Einstein, bu arada yeniden Alman vatandaşlığına başvurdu ve başvurusu kabul edilerek Alman vatandaşı oldu.  1914’ten 1933 yılına kadar Kaiser Wilhem Fizik Enstitüsü’nde müdürlük yaptı.

Albert ile Mileva Maric 1 Şubat 1919’da boşandılar. Aynı yılın 2 Haziran’ında Albert Einstein, kuzeni Elsa Löwenthal ile evlendi. 1933 yılında Hitler’in ırkçı politikasından dolayı Alman vatandaşlığından çıkarak Amerika’ya gitti ve buranın vatandaşlığına geçti.

1939 yılında Alman araştırıcılarının uranyum atomunu parçalamayı başardıklarını öğrenince ABD başkanı Rooselvelt’e bir uyarı mektubu yazdı ve atom bombası yapım çalışmalarına hız verilmesi gerektiğini bildirdi. Bunu atom bombasını yapmayı gerçekten istediği için değil tek başına nazilerin bombaya sahip olmaları durumunda dünyanın büyük bir tehlike ile karşı karşıya kalacağı için yaptı. Başka bir ülke bombayı daha önce yaparsa nazilerin durdurulabileceğini düşünüyordu. Ancak Einstein atom bombasının yapılması çalışmalarına aktif olarak katılmadı.

Albert Einstein 18 Nisan 1955 yılında 76 yaşında iç kanama sonucu hayatını kaybetti. “Generalized Theory of Gravitation” adlı çalışması yarım kaldı. Son günlerine kadar bilimsel çalışmalarını ve uluslararası barış eylemlerini sürdürdü. Son yazısı Bertrand Russell ile birlikte kaleme aldıkları bir barış çağrısıydı.

Ölümünden sonra otopsisini yapan Dr. Thomas Stoltz Harvey, Einstein’ın beynindeki farklılığı fark etti. Beyninin paryetal lobunun normal insanlarınkinden %15 daha büyük olduğunu keşfetti. Beynin bu bölgesi matematik ve görsel yetenekle ilgili becerilerinin geliştiği bölgeydi. Ayrıca Einstein’ın beyninin normal insanlardan %73 daha kıvrımlı olduğu gözlemlendi.

Einstein’ın araştırmaları tarih sırasına göre şöyledir:

– Özel Görelilik Teorisi (1905),

– Genel Görelilik Teorisi (1916),

– Brown Hareketi Teorisi Üzerine Araştırmalar (1926),

– Fiziğin Evrimi (1938)

Einstein’ın bilim alanları dışındaki çalışmaları arasında “Siyonizm Hakkında” (1930), “Neden Savaş” (1933) ve “Benim Felsefem” (1934) en önemlileridir.

Albert Einstein Ünlü Sözleri

 • Ancak başkaları için yaşanan bir hayat, yaşamaya değer bir hayattır.
 • Aptallığın en büyük kanıtı, aynı şeyi defalarca yapıp farklı bir sonuç almayı ummaktır.
 • Ben gelecek için hiçbir endişe duymadım. O yeterince hızlı geliyor.
 • Bilim, her günkü düşünmelerimizin saklanmasından başka bir şey değildir.
 • Açlıktan karnı guruldayan dürüst politikacı olamaz.
 • Akıllı ve iyi niyetli insanlara özgü bir ada olması için neler vermezdim; öyle bir yer olsa ben bile vatansever kesilirdim.
 • Dâhiliğin mutlak bir sınırı vardır, aptallığı asla.
 • Bir ülkenin geleceği o ülke insanlarının göreceği eğitime bağlıdır.
 • Bilimsiz din kör, dinsiz bilim ise topaldır.
 • Dehanın onda biri yetenek onda dokuzu da çalışmaktır
 • Genelde insanlığın kaderi, hak ettiği olacaktır.
 • Gerçeği aramak onu elde etmekten daha kıymetlidir.
 • Güzel gençler doğanın eseridir, güzel yaşlılar ise sanatın.
 • Hayal biliminden daha önemlidir, çünkü bilim sınırlıdır.
 • Hayatı yaşamanın iki yolu vardır: Biri hiçbir şey mucize olmadığını düşünmek, diğeri herşeyin mucize olduğunu düşünmek.
 • Yüce tanrıyı anlamak çok zordur o esrarengiz bir fakat hiçbir zaman kinci ve kötü değildir.

2 comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir