Adet Düzensizliği Nedenleri | Nasıl Tedavi Edilir?

Adet düzensizliği nedir? Adet düzensizliği nedenleri nelerdir? Adet düzensizliği nasıl tedavi edilir?

adet düzensizliği nedenleri ve tedavisi

Adet Düzensizliği Nedir?

Adet düzensizliği kadınlarda her ay meydana gelen, yumurtlama ile beraber oluşan rahim içi dokusunun atılmasında ki düzensizliklere denir.

Adet aralıkları normalde 21 gün ile 35 gün arasındadır. Her kadının kendine ait bir adet döngüsü olur ve genellikle bu döngü birkaç gün oynamalarla periyodik olarak düzenli devam eder. Ancak 21 günden kısa ya da 35 günden uzun süren adetler, adet düzensizlikleridir.

Adet düzensizliğine özellikle yumurtlama problemleri yol açmaktadır. Bunların içerisinde polikistik over sendromu, yumurtalık rezervinin azaldığı perimenopozal ya da erken menopozal durumlar, yumurtlama problemlerine yol açan süt hormonu adı verilen prolaktin düzeyinin yüksek olduğu hiperolaktinemi durumlar sayılabilir. Bunların dışında stresli ya da yoğun çalışmalı, aktif sporlu dönemlerde adet düzensizlikleri yaşanabilir. Adet düzensizliği, mutlaka hekime başvurmanız gereken önemli bir jinekolojik problemdir.

Adet Hangi Durumda Düzensiz Sayılır?

Normalde âdetin 21 ile 35 günleri arasında olmasına veya 2 ile 8 gün arasında sürmesi beklenilen değişikliklerdir. Fakat bu durum kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Her ne kadar fizyolojik sınırlar içerisinde bile olsa kanamanızdaki farklı bir değişiklikle doktorunuza başvurmanız da fayda vardır.

Bunların dışında önemli olan postmenopozal kanamalar yani menopoza girdikten sonraki kanamalar önem arz eder. Özellikle gençlerde durmayan adet kanaması acil doktora başvurmayı gerektirebilecek kanamalardır.

Adet Düzensizliğinin Nedenleri Nelerdir?

Bayanlarda adet düzensizliğinin nedenleri yaşlara göre farklılık göstermektedir. Ergenlik dönemine gelindiğinde ilk yumurtlama oluşması döneminde adet düzensizlikleri görülebilir. Bu tamamen beyin ve yumurtalık arasındaki bir olgunlaşma sürecidir ve normaldir. Eğer aşırı kanama görülmüyorsa çok endişe etmemek gerekir.

Menopoz dönemine yakın günlerde görülen düzensizlikler, yumurtalıklardan salgılanan hormonların dengesizliğine bağlı olabilir. Bunlar, kontrol edildikten sonra uygun tedaviler düzenlenir. Esas adet düzensizliğinin görüldüğü dönem ise kadının yumurtlama çağı olan 15 ile 50 yaş arasında her ay görülen fizyolojik kanamalardaki düzensizliklerdir. Burada dikkat edilmesi gereken iki nokta var. Bunlardan biri bu kanamaların hormonal bir dengesizliğe bağlı yani fonksiyonel kanamamı olduğu veya bu kanamanın patolojiye bağlı olduğumu bunun için bazı muayeneler yapılır.

Menopoz sonrası kanamalar yani kadının adet düzeni bittikten sonraki her kanama patolojiktir ve mutlaka incelenmesi gerekir. Gerektiğinde rahim içinden doku alınır, ultrason muayenesiyle rahim içi dokusu kalınlığı ölçülür. Reprodüktif dönemdeki kanamalar ise daha çok hormonal düzensizliklere bağlıdır, birtakım incelemeler yapıldıktan sonra gereken hormon preparatları verilerek hastanın kanama düzeni tekrar eski haline getirilir.

Adet düzensizliğinin diğer nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz

  • Stres,
  • Kötü beslenme,
  • Diyabet,
  • Antidepresan kullanımı,
  • Steroidler,
  • Aşırı kilo vermek,
  • Depresyon,
  • Ağır egzersiz yapma,
  • Doğum kontrol hapları adet düzensizliği nedenleri arasında yer almaktadır.

Adet Düzensizliği Tedavi Edilmezse Nelere Yol Açabilir?

Adet düzensizliklerin de öncelikle teşhisin doğru konulması gerekir. Yapılan teşhiste eğer hormon dengesizliğine bağlı bir kanama bozukluğu varsa bazı hormonlar verilerek tedavi kolaylıkla yapılabilir. Eğer hasta uzun süre (2, 3 ayda bir) adet görmüyorsa, bazı ilaçlar verilerek rahim içi dokusunun atılmasının sağlanması gerekir. Rahim içi dokusu hem hiperplazi ve daha sonra bu hiperplazi kansere çevirmeye kadar gidecek kötü sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle adet düzensizlikleri mutlaka incelenmeli ve tedavi edilmelidir.

Adet Düzensizliği Nasıl Tedavi Edilir?

Adet düzensizliğinde tanı konduktan sonra eğer fonksiyonel bir kanama bozukluğu yani hormon yetersizliğine bağlı bir kanama bozukluğu varsa bunun tedavisinde çeşitli hormon preparatları mevcuttur. Bunlar verilerek kişinin adet düzeni eski haline getirilmektedir. Ancak, öncesinde ayırıcı tanının iyi yapılması gerekir. Eğer altta yatan bir organik hastalık varsa mesela polip varsa histeroskopiyle tedavi rahatlıkla gerçekleştirilir. Diğer bir karşılaşılan neden ise miyomlardır. Miyom, rahim içinin kas tabakasından çıkan iyi huylu urlardır. Bunlar genellikle belirti vermezler, ama rahmin iç dokusuna doğru baskı yaptıkları zaman kanamaya sebep olabilmektedir. Eğer miyom kanamaya neden oluyorsa, hastanın yaşına, çocuk isteğine göre sadece miyomun alınması ya da hasta ileri yaşta ve çocuk isteği yoksa rahmin tamamının alınması şeklinde ameliyat planlanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir