Cahit Arf Kısa Hayatı | Kimdir?

Cahit Arf kısa hayatı, Cahit Arf kısaca kimdir? Cahit Arf’in matematiğe kazandırdıkları.

CAHİT ARF (1910 – 1997)

cahit arf

Cahit Arf, 11 Ekim 1910 tarihinde Osmanlı İmparatorluğu’nun Balkanlarda kalan son topraklarından Selanik’te dünya’ya geldi. Ailesi, Balkan Savaşı nedeniyle İstanbul’a göçünce ilk okula 4 yaşındayken İstanbul’da başlar.

İlkokul yıllarında ailesi, önce Ankara’ya sonra tekrar İstanbul’a buradan da İzmir’e göç eder. Beşinci sınıfına kaydolduğu İzmir Sultanisinde bir bilim adamı olarak serüveni de başlar. Arf, matematiğin yanı sıra bütün yaşamına yön verecek olan sorgulayıcı bilimsel düşünüşle de burada tanışır. Hocası, çeşitli geometri hipotezlerini Arf’e sil baştan ispat ettirir. Arf, o günden sonra hipotenüsü, Pisagor ve menelaus teoremlerini asla unutmadı.

1928 yılında Maarif Vekaletliği’nin açtığı sınavda burs kazanarak Fransa’ya gitti. Paris’te ki Ecole Normale Superieure’u iki yılda bitirdi. Paris’teki yıllarında fotoğrafçılığa da merak salarak İstanbul’a pek çok siyah beyaz fotoğrafla döndü.

1938 yılı sonunda Göttingen’den İstanbul Üniversitesi’nde ki görevine geri döner. Henüz 28 yaşında, iki yıldan az bir süre içerisindeki çalışmalarıyla adını bilim tarihine yazdırdı. Arf Halkaları Teoremiyle o güne kadar sadece yatay ve dikey eksende kullanılmış geometri formüllerinin çok boyutlu şekillerde de kullanılabileceğini kanıtladı. 1955 yılında Ordinaryüs profesörlüğüyle onurlandırıldı.

Cahit Arf, 1962 yılında İstanbul Üniversitenden ayrılır ve 1 yıl kadar Robert Koleji’nde öğretim görevliliği yapar. Ardından, 1963’te Sait Akpınar’ın daveti üzerine Çekmece Nükleer Araştırma Merkezine gider. Burada bilim yaşamının kendisini en çok memnun eden çalışmalarını yapacaktır.

Yurt dışında pek çok üniversite de ders veren Cahit Arf, 1963 yılında Türkiye’nin en değerli bilim insanlarıyla birlikte TÜBİTAK’ı kurarak, 4 yıl boyunca Bilim Kurulu Başkanlığı yaptı ve yurt dışındaki hocaları ülkemize kazandırdı. 1964-1966 yıllarında Princeton İleri Araştırmalar Enstitüsünde çalışmalarını sürdüren Arf, California Üniversitesinde de konuk öğretim üyeliği yapar.

Cahit Arf’ın ODTÜ’deki hocalık günleri pek çok unutulmaz olayla geçti. 12 Mart 1971 Askeri Muhtırası sırasında sınıfta çok az öğrenci olmasına rağmen matematiği anlatmaya devam etti.

Cahit Arf, yaşının da ilerlemesi nedeniyle kalp yetmezliği problemiyle karşılaştı. 26 Aralık 1997 tarihinde göğsündeki ağrı şikâyetiyle yattığı Cerrahpaşa hastanesinde dünyaya gözlerini kapadı.

2 comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir