Et Beni Neden Olur? | Tehlikeli midir?

Et beni nedir? Et beni neden olur? Et benleri tehlikeli midir? Et benleri alınırken hangi yöntemler kullanılır?

et beni

Et Beni Nedir?

Et beni denilince genellikle kafada bir karmaşa oluşur. Genellikle benler renkli boya maddelerini içeren oluşumlardır. Ancak Et benleri deri renginde, derinden kabarık olan değişik çaplı oluşumlardır. Et benleri, hayatın değişik evrelerinde karşımıza çıkabilir.

Et benleri alınırken farklı yöntemler uygulanır. Özellikle küçük et benlerinde kriyoterapi denilen bir yöntem mevcut. Soğuk bir gazla et benleri dondurulur ve benler kendiliğinden kabuklanıp düşmektedir. Diğer bir tedavi yöntemi daha büyük et benlerine uygulanan radyofrekans yöntemidir.

Et benleri;

  • Kahverengi veya et renginde,
  • Saplı,
  • Yumuşak oluşumlardır.

Et benleri tedavi edilen yerde bir daha oluşmaz. Ancak vücudun başka yerlerinde ortaya çıkabilir.

Et Benleri Neden Olur?

Et benleri bulundukları yerlere göre değişim gösterebilir. Et benleri genellikle terlemeye müsait olan boyun, koltuk altı ve kasık bölgesinde oluşur. Ailesinde et beni olan kişilerde bu tür yapıların görülme olasılığı daha fazladır.

Et benlerinin neden oluştuğu bilinmemektedir. Ancak et benleri; obezite hastalarında sıklıkla görülür ve gebelik döneminde sayıları artar.

Et Benleri Vücudun Hangi Bölgelerinde Görülebilir?

Et benleri;

  • Boyunda,
  • Koltuk altında,
  • Kasıkta,
  • Kadınlarda meme altında,
  • Göz kapağında
  • El ve ayak tabanları dışında vücudun her bölgesinde görülebilir.

Vücudun çeşitli bölgelerinde yaygın sayıda, deri renginde oluşumlarla karşılaşılırsa mutlaka bir deri hekimine başvurmak gerekir. Çünkü arkasında ciddi bir hastalık olabilir.

Et Benleri Tehlikeli midir?

Et benleri genellikle tehlikeli oluşumlar değildir. Bu benler kadınlarda hormonal yapıya bağlı olarak daha fazla görülmektedir.

Belirli bölgelerde bulunan et benleri örneğin, boyun bölgesinde takılan kolye, erkeklerin sert yaka giymelerine bağlı olarak benlerin üzerine tahriş oluşturacak faktörler, enfeksiyonların oluşmasına sebep olabilir. Koltuk altı ve kasık bölgesinde istenmeyen tüylerin alınması esnasında mutlaka benlere dikkat edilmelidir. Burada ki benleri keserek istenmeyen reaksiyonların oluşmasına neden olabiliriz. Bunlara dikkat edilmesi halinde bu oluşumların herhangi bir tehlikesi bulunmamaktadır.

Et Beni Oluşumu Önlenebilir mi?

Et beni oluşmasını önleyebilmek pek mümkün değildir. Eğer kişinin ailesinde böyle bir genetik yapı varsa yani anne ve babada et benleri bulunuyorsa kişide bu durumla karşılaşır. Ancak aşırı derecede kilo alıp vermek ve hızlı boy uzamaları et beni oluşumuna neden olabilir.

Et benleri genetik yapıyla, doğumsal olarak ortaya çıkabildiği gibi başka nedenlerle de oluşabilir. Bu nedenleri araştırmak, bunların üzerinde durmak ve ona göre tedbir almak önemlidir. Et beni oluşacaksa oluşur, önleyebilecek herhangi bir önlem alabilmek mümkün değildir.

Et Benleri Alınırken Hangi Yöntemler Kullanılır?

Et benleri değişik yöntemler kullanılarak tedavi edilebilir. Cerrahi yöntem bunlardan bir tanesidir. Eğer et beni büyükse bisturiyle kesilerek dikiş atılır veya yaranın kapatılması başka şekillerle gerçekleşir.

Diğer bir tedavi seçeneği koter yöntemiyle et benlerinin alınmasıdır. Et beninin bulunduğu bölge acımasın diye uyuşturularak koterle alınır.

Buz tedavisi (kriyoterapi) de et benlerinde tedavi seçenekleri arasında yer alır. Burada sıvı azot gazı özel bir aletle et beni üzerine püskürtülerek dondurulur. Donan et beni 10 gün içinde dökülür ve 1 ay içinde kaybolur.

Benler alındıktan sonra o bölgeye 24 saat boyunca su değmemesi gerekir. Boynun yan tarafında olan benlerin alındıktan sonra yatış pozisyonuna çok dikkat edilmelidir. Bu bölgenin basıya maruz kalması sonucunda istenmeyen reaksiyonlarla karşılaşılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir