Fatih Sultan Mehmet Kısa Hayatı | Kimdir?

Fatih Sultan Mehmet hayatı kısa, Fatih Sultan Mehmet kimdir? Fatih Sultan Mehmet eşleri ve çocukları, Fatih Sultan Mehmet hakkında bilgi.

fatih sultan mehmet hayatı

FATİH SULTAN MEHMET (1432-1481)

Fatih Sultan Mehmet Han 29 Mart 1432 tarihinde Edirne’de doğdu. Babası hükümdar ikinci Murat, annesi ise Çavdaroğulları sülalesinden Hüma Hatundur. Küçük yaşından itibaren eğitimine çok önem verilen Şehzade Mehmet’in ilk hocası dönemin en ünlü din âlimi Molla Yegân oldu. Zekâsı kadar otoriteye karşı koyuşuyla da hocalarına sıkça sorun çıkaran Şehzade Mehmet, özellikle Molla Gürani ve büyük Akşemsettinin tecrübeli ellerinde yetişti. Ali Kuşçu’dan aldığı matematik dersine çok önem verdi.

12 yaşına geldiğinde bir gelenek olarak devlet işlerini öğrenmesi için Manisa’ya vali olarak gönderildi. Ancak, henüz yeni görevine alışamadan tahtın asıl varisi Şehzade Ali’nin vefatı üzerine babası tarafından tahta çıkarıldı. Sultan II. Mehmet’in çok küçük yaşta padişah olması saray erkânı arasında huzursuzluk yarattı. Ayrıca tahta ki karışıklıktan faydalanmak isteyen yeni bir haçlı ordusu da 1444 yılının Eylül ayında Osmanlı topraklarına girdi. Durumun vahametini kısa zamanda kavrayan Sultan II. Mehmet, babasına seslendiği o meşhur mektubu yazmaya karar verdi. “ Eğer padişah bensem size emrediyorum gelip ordunun başına geçin, eğer padişah siz seniz gelip devletinizi düşmanlara karşı savunun.” Babasıyla Varna Savaşı’na katılan II Mehmet, babasının ölümü üzerine Edirne’ye giderek tahta çıktı. II. Mehmet’in tahta çıkışı dünya tarihi için bir milat olacaktı.

Önünde büyük bir engel olarak gördüğü İstanbul’u almak için vakit kaybetmeden hazırlıklara başladı ve planlarını bizzat çizdiği Rumeli Hisarını yaptırarak İstanbul Boğazı’nı kontrol altına aldı. Tüm kışı Edirne’de dökülen büyük topların başında geçirdi.  Hz. Muhammed’in “İstanbul muhakkak fethedilecektir. Onu fetheden komutan ne güzel komutandır. Onu fetheden asker ne güzel askerdir.” hadis ile birlikte kendisini tamamen bu işe adadı.

23 Mart 1453 yılında ordusuyla Edirne’den hareket etti. 22 Nisan gecesinde dolunay ve kandillerin ışığında 72 parçalı Türk donanması, yağlı kazıklar üstünde karadan Haliç’e indirildi. 23 Nisan günü Bizans elçisi tarafından sunulan ateşkes teklifine “Ya ben bu şehri alırım ya da şehir beni” cevabını verdi. 29 Mayıs sabah yapılan son taarruzla da 3000 yıllık şehir, ilk kez Müslüman ve Türk bir devletin eline geçti. Fetihten sonra Fatih ünvanını alan II. Mehmet, Karamanoğulları, İsfendiyaroğulları ve Trabzon Rum Beyliği ile yapılan savaşlarda İmparatorluğun sınırlarını Fırat boylarına kadar genişletti.

Fatih Sultan Mehmet idari alanda da Osmanlı Devleti’ni bir imparatorluk haline getirdi. Dünyanın her tarafından bilim insanlarına kapılarını açtı. Hazırlattığı Kanunname’de de tüm devlet memurlarının görevlerini belirleyerek bürokrasiyi resmi anlamda başlattı.  Altı dil konuşabilen Fatih Sultan Mehmet, Fatih adıyla yazdığı gazellerle edebi yeteneğini de gösterdi ve fırsat buldukça kendisini okumaya adadı.

Ortaçağ’ı kapatıp Yeniçağı açan cihan imparatoru Fatih Sultan Mehmet, padişah hastalığı olarak bilinen Gut hastalığından dolayı 3 Mayıs 1481 günü Maltepe’de hayatını kaybetti. Tüm dünyanın saygısını kazanan İstanbul’un Fatihi’nin naaşı, Fatih Camii’nin yanındaki Fatih türbesine yüzbinlerce insanın dualarıyla defnedildi.

Fatih Sultan Mehmet’in Eşleri

  • Emine Gülbahar Hatun
  • Gülşah Hatun
  • Hatice Hatun
  • Sitti Mükrime Hatun
  • Çiçek Hatun

Fatih Sultan Mehmet’in Çocukları

  • Bayazid
  • Şehzade Mustafa
  • Cem Sultan
  • Gevherhan Sultan

One comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir