Ali Kuşçu Kısa Hayatı | Kimdir? | Eserleri

Ali Kuşçu kısa hayatı, Ali Kuşçu hakkında kısa bilgiler, Ali Kuşçu kimdir? Ali Kuşçu eserleri nelerdir?

ali kuşçu hayatı

ALİ KUŞÇU (?-1474)

Türk, İslam dünyasının yetiştirdiği en büyük astronomi ve matematik âlimlerinden biri olan Ali Bin Muhammed (Ali Kuşçu), 15. yüzyılda dünyaya geldi. Bugün bazı batılı bilim adamlarınınca Ali Kuşçu, 15. yüzyılın Batlamyus’ u olarak kabul ediliyor. Ali Kuşçu’nun babası, ünlü Moğol hükümdarı Timur’un torunu olan Ulubey’in doğancı başısıydı.  Ünlü âlimin “Kuşçu” lakabı buradan gelmektedir. Ali Kuşçu Semerkant da doğmuş ve burada yetişmiştir.

Astronomi ve matematik alanında aldığı eserler Fatih Sultan Mehmet’in büyük takdirini kazanmış ve Ayasofya’ya müderris olarak atanmıştır. Ali Kuşçu’nun çalışmaları astronominin gelişimine büyük katkı sağladı. Fatih Külliyesi’nde Bir güneş saati yapan Ali Kuşçu, İstanbul’un enlem ve boylam derecesine doğru değerlerle tespit etmeyi başardı. Ali Kuşçu’nun astronomi zekâsı yaşadığı çağa öncülük edecek nitelikteydi. Ayın ilk haritasını çıkaran bilim adamı olan Ali Kuşçu, eserlerinde gezegenlerin hareketlerinden ve küresel yapılarından bahsetti.

Ali Kuşçu’nun astronomi ile ilgili en büyük eserlerinden biri Astronomi Risalesi’dir. Matematik ve astronomi alanında büyük bir çığır açan bu eser, gök cisimlerinin dünyamıza uzaklıklarına kadar tüm bilimsel detaylar bulunmaktadır. Farsça yazılmış daha sonra Arapçaya çevrilmiş olan eser Batı ilminin Türkiye’ye girmesinden sonra bile astronomi alanında başucu kaynağı olmuştur. Ali Kuşçu’nun Risale-i fi’l Fethiye adlı eseri ise 19. yüzyılda bile İstanbul mühendishanesinde ders kitabı olarak okutulmuştur. Ünlü âlim ayrıca çizdiği dünya haritasında kendi kitabının sonuna eklemiştir. Ali Kuşçu bu eserinde yerküre üzerindeki eğikliği günümüzün modern astronomi verilerine oldukça yakın bir değerde bulmayı başarmıştır. 15. yüzyılın sınırlı araç gereçleri düşünüldüğünde bu eşine az rastlanır bir başarı olarak kabul edilir.

Ali Kuşçu, 16 Aralık 1474’te Osmanlı İmparatorluğu’nun en büyük bilim insanı olarak hayatını kaybetti. Eyüp Sultan Türbesi’nin yanına defnedildi.

ALİ KUŞÇU’NUN ESERLERİ

  • Risale-i fi’l Hey’e (astronomi)
  • Şerh-i Tici Uluğ Bey (astronomi)
  • Risale-i fi’l Fethiye (astronomi, Risale-i fi’l Hey’e adlı eserinin Arapçasıdır)
  • Risale fi’l Muhammediye (matematik, cebir ve hesap)
  • Unkud-üz-Zevahir fi Man-ül-Cevahir
  • Et-Tezkire fî Âlâti’r-Ruhâniyye
  • El-‘Unkûdu’z-Zevâhir fî Nazmi’l-Cevâhir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir