Uyku Apnesi Nedir? | Belirtileri | Tedavisi | Nasıl Oluşur?

Uyku apnesi nedir? Uyku apnesi belirtileri, Uyku apnesi nasıl tedavi edilir? Uyku apnesinin hayati riskleri nelerdir? Uyku apnesi nasıl oluşur?

Uyku Apnesi Nedir?

Uyku apnesi, kişinin uyku sırasında solunumunun belirli bir süre durması demektir. 10 saniyenin üzerinde devam eden, 1 saat içerisinde ki bu apne atağı, 7’den fazla olursa yaşam ciddi şekilde tehdit altında demektir. Bu esnada kalbe giden oksijen ileri derecede düşmüştür. Bu yüzden kalp, kanı daha fazla pompalamak için daha fazla çalışmak zorunda kalır. Yıllar içerisinde kalp ritmi bozulurken yüksek tansiyon ve kalp yetmezliği gelişebilir.

Uyku apnesi, erkeklerde daha da sık görülen bir rahatsızlıktır. Uyku apnesinin en sık görülen belirtileri gece uykuda nefes durması ve gündüz saatlerinde aşırı uykulu olma halidir.

Uyku Apnesi Nasıl Oluşur?

Uyku apnesi sıklıkla küçük dil, yumuşak damak ve dil kökü bölgesinde ki titreşim yapıp, horlama sesi çıkartan bölgenin tam olarak gevşeyerek solunum yolunu tıkamasıyla oluşur. Bazı hastalarda gırtlak kıkırdakları, epiglot denilen yutma kıkırdağı,gırtlağın tam ağzını kapatarak uyku apnesine neden olabilmektedir.

Uyku Apnesi Belirtileri

Uyku apnesinin en sık görülen belirtileri gece uykuda nefes durması ve gündüz saatlerinde aşırı uykulu olma halidir. Uyku apnesi rahatsızlığı olan kişilerin gece uyanmalarında baş ve boyun bölgesinde terleme görülebilir. Bu, kişinin çok fazla efor sarfettiğini gösteren belirtilerden biridir.

Hastalar, sabahları kalktıkları zaman hiç uykularını almamış halde uyanırlar. Uyku apnesi hastaları, gece uykularında dinlenmediklerinden sabahları çok yorgun uyanırlar. Ertesi gün bu yorgunluğun arkasından vücut dinlenmediği için gün içerisinde boş kalınan dönemlerde; yemek sonralarında, araba kullanırken, kitap, gazete okurken, televizyon seyrederken uyuklamalar ortaya çıkar. Hastalık iyice ilerlediği zaman, arkadaş sohbetlerinde sohbete katılmadığı dönemlerde bile kişilerde uyuklama gözükebilir.

Kişilerin konsantrasyonları bozuktur. Sabahları dinlenmemiş ve uykularını almadıkları için öfkeli, sinirli bir şekilde yataktan kalkarlar. Bu dengesizlik öğlen saatlerine kadar devam eder. Bu kişilerde metabolik bir takım sıkıntılarda ortaya çıkar. Bunların başında insülin direnci gelir. İnsülin direncinin ortaya çıkması bu kişilerde şeker yüksekliğine sebebiyet verebilir. Şeker düştüğü zaman bu kişiler öfke kontrolsüzlüğü yaşarlar.

Uyku apnesi, kişilerde insülin direnci nedeniyle vücutta yağlanma artar ve kilo vermek zorlaşır.

Uyku Apnesinin Hayati Riskleri Var mıdır?

Uyku apne hastalığı, tedavi edilmediği takdirde ciddi riskler taşımaktadır. Uyku apnesi, gece boyunca solunum durmalarıyla karakterize olması ve kişinin yeterince uyumaması sebebiyle oksijen azlıklarına sebep olabilmektedir. Bu tablo kişide sürekli devam ettiği takdirde tansiyonda yükselmeler, kalp krizlerine, beyin felçlerine, şeker hastalığına, psikolojik rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Kalple ilgili olarak da kalpte aritmi denilen ritim bozukluklarına, kalp enfarktüslerine hatta ani ölümlere neden olabilmektedir.

Uyku Apnesi Hastalığı Cinsel Hayatı Nasıl Etkiler?

Uyku apne hastalığında cinsel fonksiyon bozuklukları sıklıkla gözlenmektedir. Özellikle orta ve ağır derecedeki uyku apnesi rahatsızlıklarında erkeklerde elektrik disfonksiyonlar, orgazm problemleri yaşanabilmektedir. Kadınlarda özellikle cinsel isteksizlikler ve haz alamama gibi duygular yaşanmaktadır. Uyku apne bozukluğuna bağlı olarak testosteron hormonuna bağlı düşüşlerde cinsel bozukluklara neden olabilmektedir.

Uyku Apnesi Tanı Yöntemi

Tanıda uyku testi kullanılır. Uyku testi, uyku laboratuarında yapılır uygulamanın adı polisomnografidir. Bir gece boyunca hasta uyku laboratuarında uyur. O sırada hastanın uyku boyunca, bir takım elektrotlarla bazı verileri elde edilir. Ne zaman uyandığı, ne zaman apneye girdiği, solunumunun durmasının ne kadar olduğu, bu sürede uyanıp uyanmadığı, oksijen satürasyonu denilen oksijen değerinde düşme olup olmadığı kayıt edilir. Gecenin sonunda bu değerler, bir göğüs hastalıkları uzmanı tarafından okunarak yorumlanır ve orada aldığı değere göre apne hipopne indeksi değerinde göre hastanın uyku apnesi sendromu olup olunmadığına karar verilir. Uyku apnesi tespit edildiğinde hangi evrede olunduğuna karar verilir. Erken evredeyse yani sadece horlama eşlik ediyorsa bu hastalığa, o zaman hastaya bazı önerilerde bulunulur. Bu önerilerin başında hasta eğer kiloluysa kilo vermesi önerilir. Hasta sırt üstü yatıyorsa yan yatması önerilir.

Uyku Apnesi Tedavisi Nasıldır?

Uyku apnesi tedavisinde diş hekiminin uygulamaları, kulak burun boğazın uyguladığı cerrahi tedaviler ve CPAP adı verilen buruna takılan bir maske aracılığıyla üst hava yoluğunda ki darlığın açılmasını sağlayan bir cihaz söz konusudur. Hastalığın her döneminde CPAP adı verilen cihazın kullanımı mümkündür. CPAP cihazı, orta ve ileri düzeydeki uyku apnesi rahatsızlıklarının tedavisinde tercih edilir.

Tedavinin belirlenmesinde en önemli unsur, hastalığının şiddetidir. Hastalığın şiddeti uyku testi yoluyla ortaya konur ve hastalık hafif, orta ve ileri düzeyde saatlik nefes durması sayısına bağlı olarak derecelendirilir.

Hastalığın şiddetine göre basit horlama denilen iç nefes durmasının eşlik etmediği hastalarda, cerrahi tedaviler ya da diş hekimlerinin uyguladığı ağız içi apareyler tedavide kullanılabilir. Hafif ve orta seviyedeki hasta gruplarında ise eğer hastanın geceki nefes durmalarının süresi, oksijen düzeyi, cerrahi endikasyon olarak bir sıkıntı doğurmuyorsa cerrahi tedavilerde gündeme gelebilir. Çok yaygın kullanılan tedavi yöntemi ise CPAP adı verilen pozitif hava basıncı uygulayan cihazdır. Bu cihaz, hastaların gece uykuda kullandıkları bir cihazdır. Uyumadan önce burna takılan bir maske aracılığıyla hastaya uygulanır.

One comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir