Horlama Nedir? | Tedavisi | Belirtileri | Nedenleri

Horlama nedir? Horlama tedavisi, Horlama belirtileri nelerdir? Horlama nedenleri nelerdir? Horlama nasıl önlenebilir. Horlama neden olur?

Horlama Nedir?

Horlama, üst hava yollarında ki tıkanma ve daralmaya bağlı olarak hava akımının azalması ve bu azalmaya bağlı olarak dokularda ki titreşimlerin oluşturduğu seslerdir. Eğer horlama, uyku esnasında solunum düzensizliğine yol açmıyorsa, ertesi gün hastanın yaşantısı etkilemiyorsa hastalık olarak değerlendirilmez.

Horlama, kişide her gece meydana geliyorsa ve bu beraber yaşadığı insanları rahatsız edecek boyuttaysa bunu artık bir sosyal problem olarak düşünmek gerekir. Horlama erkeklerde daha çok rastlanan bir durumdur.

Horlama Nedenleri Nelerdir?

Horlamanın nedeni genellikle üst solunum yollarında bir darlıktır. Bu darlık, temel olarak üç bölgede ortaya çıkabilmektedir.

Birinci bölge, burun boşluklarıdır. Burun eğrilikleri, burun etlerinde büyümeler, polip gibi bir takım hastalıklar veya burun etlerinin aşırı şişmesi, alerji burun boşluklarından geçen havanın bir engelle karşılaşmasına, dolayısıyla zaman zaman horlamaya neden olabilir.

İkinci bölge, boğaz bölgesidir. Bu bölgede bademciklerin büyümesi, dil kökünün aşırı büyümesi veya kilo alma sonucunda boğazın etrafında ki dokuların içinde yağ birikmesi nedeniyle daralma görülür ve bunun sonucunda da horlama meydana gelir.

Üçüncü bölge, boğazın alt bölgesidir. Gırtlağın iki yanında ki dokuların etrafında yağ birikmesi veya bu bölgede ki kasların yaşla birlikte gerginliğini kaybetmesi sonucunda bu hava zor geçer ve geçerken aşırı titreşime neden olur bunun sonucunda da horlama ortaya çıkar.

Horlama Belirtileri Nelerdir?

Horlama, öncelikle sosyal bir rahatsızlıktır. İlk verdiği belirti, yanınızda uyuyan kişilerden gelen tepkidir. İnsanlar horladığınızı söyleyip rahatsız ettiğinizden şikâyetçi olur. Fakat sonraki aşamalarında horlama kendi sağlığımıza da zarar vereceği için uykuda dinlenememe, sabahları yorgun uyanma gibi sıkıntılara yol açabilir. Dolayısıyla hem sosyal olarak hem de kendi sağlığımızı tehdit ettiğinden dolayı horlama bir hastalıktır.

Horlama Nasıl Önlenebilir?

Horlamanın nedeni eğer pozisyonel ise uyku pozisyonunun değiştirilmesi, horlama için basit bir önlem olabilir. Çok basit bir yöntem olan pijamamızın arkasına dikeceğimiz bir cep ve içerisine koyacağımız bir tenis topu, sırt üstü uyumamızı engelleyeceğinden dolayı horlama için evde alacağımız basit bir önlem olarak düşünülebilir. Eğer kişinin horlaması kilo ile direk ilişkiliyse, kilo vermesi de horlamanın geçmesi için yardımcı olacaktır. Özellikle alkol alımı, kaslarımızı gevşeteceğinden dolayı küçük dil ve yumuşak damak bölgesinde ki titreşimi arttırır. Bu nedenden dolayı uykuya 5 saat kala alkol alımı horlayan hastalardan istenmez. Sigara içme, doku beslenmesini bozacağından dolayı küçük dil ve yumuşak damak bölgesindeki sarkmaları arttıracaktır ve burun tıkanıklığını arttıracağından dolayı sigar içimi de horlama açısından negatif bir faktördür.

Horlama Oluşumu İçin Risk Faktörleri Nelerdir? 

Sıklıkla orta yaş üstü erkek ve kilolu hastalarda horlama sık görülmektedir. Ancak bu bir şart değildir. Bayanlarda, hiç kilosu olmayan genetik olarak ya da anatomik olarak yatkınlığı olan kişilerde horlama görülebilir. Genel olarak söylemek gerekirse;

  • Aşırı kilo
  • Alkol alımı
  • Sigara kullanımı
  • Genetik faktörleri nedeniyle anatomisinin uygun oluşu kişinin horlamasına neden olabilir.

Horlama Hangi Şikâyetlere Yol Açar?

Horlama, genel olarak sosyal bir hastalık olduğu için ilişkilerimizi etkileyen bir hastalıktır. Beraber uyku arkadaşımızı, partnerimizi rahatsız eder. İkinci olarak kendi sağlığımıza yönelik bir takım rahatsızlıklara yol açacağından dolayı sabahları yorgun uyanma, gün içerisinde kendini bitkin ve halsiz hissetme, konsantrasyon bozukluğu, yüksek tansiyon, kalp hastalıkları gibi hastalıklara neden olabilir.

Horlayan kişi gece uyku sırasında rahat uyuyamadığından dolayı bütün gün uyku ihtiyacı içerisinde geçirir ve akşamları genellikle yemek sonrasında uykuya dalar.

Horlayan Hasta İlk Hangi Uzmanlara Başvurmalıdır?

Horlama, üst solunum yolundan kaynaklanan bir ses olarak tanımlanmaktadır. Dolayısıyla horlamayı çıkartan bölge burun, küçük dil, yumuşak damak, dil kökü ve gırtlak bölgesidir. Horlayan kişinin ilk başvurması gereken uzman, kulak burun boğaz uzmanı olmalıdır.

Horlama Teşhisi Nasıl Konur?

Basit horlama, uykuda soluk durması olmayan sadece gürültü nedeniyle rahatsız olduğumuz ya da rahtsızlık verdiğimiz horlamanın teşhisi, beraber uyuduğumuz kişiler tarafından konularak doktora gelinir. Basit horlamada yani uyku apnesi olmayan horlama da genellikle özel testler yapmaya gerek kalmadan, muayene sırasında görülen ve muayene sırasında yapılan özel testler sayesinde horlamanın teşhisi konulabilir.

Horlama Ameliyatları Riskli midir?

Horlama tedavisinde uygulanan geniş bir cerrahi yelpaze vardır. Hangi cerrahi yöntemin hangi ameliyatta kullanıldığına ya da kullanacağına bağlı olarak alınan riskler değişir.  Kimi zaman küçük müdahalelerle horlama geçirilecekken kimi zaman geniş kapsamlı ameliyatlar gerekebilir. Özellikle dil kökü, çene bölgesi geride olan kişilerde, horlama ve uyku apnesinin tedavisinde kullanılan büyük dil müdahaleleri, çene ilerletme ameliyatları yapılan hastalarda alınan risk daha büyüktür.

Küçük dil ve yumuşak damak bölgesindeki ameliyatlarında kendine ait riskleri olmakla birlikte burun cerrahisi, küçük dil, yumuşak damak bölgesindeki ameliyatlar daha az risk alınan gruptadır.

Horlama Tedavisinde İzlenen Yol Nasıldır?

Basit horlama ve uyku apnesinde izlenilen tedavi seçenekleri farklıdır. Öncelikle horlamanın nedeninin doğru tespit edilmesi tedavinin başarısı açısından son derece önemlidir. Eğer bir burun tıkanıklığı, deviasyon ya da burun etlerinin büyüklüğüne bağlı veya alerjik nedenler, sinüzit gibi burnu tıkayan nedenler varsa bunların tedavi edilmesi planlanır.

İkinci basamak olarak küçük dil, yumuşak damak ve dil kökü bölgesinde tıkayıcı herhangi bir neden horlama sesine neden oluyor mu? diye araştırılıp bunun tedavisi planlanmalıdır. Dolayısıyla doğru tanı ile horlamanın nereden kaynaklandığı tespit edildiğinde, horlamanın tedavisi başarılı ve sağlıklı olmaktadır.

Horlama Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Horlama ameliyatı eğer lokal anestezi uygulanmış küçük bir müdahale ise hastaların günlük yaşantılarına devam etmeleri mümkündür. Hekim tarafından önerilen ilaçları düzenli olarak kullanmak yeterli olacaktır. Ancak burunda veya boğaz bölgesinde büyük bir müdahale yapıldıysa ameliyat, genel anestezi altında gerçekleştirildiyse hastaların birkaç süre evde yatak istirahatinde bulunmaları, çok sıcak havalarda evde bulunmaları, mümkün olduğu kadar sıvı ve yumuşak gıdalarla beslenmeleri gerekir. Tüm ameliyatlardan sonra hekim tarafından önerilen ilaçları eksiksiz kullanmak iyileşme süreci açısından son derece önemlidir. Yine bu süreçte hastaların hiç sigara içmemeleri, alkol almamaları, beslenmelerine ve uyku düzenlerine dikkat etmeleri iyileşme açısından son derece önemlidir.

Boğaz bölgesinde cerrahi bir müdahale yapıldıysa, hastaların en az bir hafta katı gıda almamaları son derece önemlidir. Çünkü bu dikişlerde açılmaya, kanamalara neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir