Sivrisinek Isırması Sonrası Kaşıntıyı Nasıl Geçirebiliriz?

Sivrisinek ısırması sonrası kaşıntıyı nasıl geçirebiliriz? Sivrisinek kimleri daha çok ısırır?

sivrisinek ısırması nasıl geçer

Sivrisinek Sokması Neden Kaşıntıya Yol Açar?

Sivrisinekler, ısırdıkları zaman ağızlarından bir kimyasal madde salgılar. Isırdıkları noktada kanın pıhtılaşmaması ve onların bu kanla beslenebilmesini, enzim denen madde sağlamaktadır.

Isırma sonucunda o noktada kan akışı hızlandığından bölgenin ısısı da artar ve bunun sonucunda biz kaşıntı hissederiz. Aynı zamanda kan akışı sırasında vücudumuzdan salınan birtakım maddelerde kızarıklığa yol açar. Bu olay sonucu ortaya çıkan kaşıntı, kişiden kişiye farklı sürelerde görülebilir. Genellikle çocuklarda ve alerjik bünyesi olanlarda kaşıntı daha uzun sürer. Yetişkinlerde ve ileri yaştaki yetişkinlerde alerjik potansiyel giderek zayıfladığından hem kızarıklığın şiddeti daha az olur hem de kaşıntının süresi azalır. Bazı kişiler sivrisinek tarafından ısırıldığını bile fark etmez.

Sivrisinek Kimleri Daha Çok Isırır?

Yapılan araştırmalar sonucunda sivrisineklerin özellikle çocukları, hamile bayanları, bazı hastalığı olanları daha sık ısırdığı tespit edilmiştir. Bunun da çeşitli sebepleri bulunmaktadır. Sivrisinekler karanlıkta kimi ısıracağını kokudan bulmaktadır. Neredeyse 50 metre mesafeden hedeflerini tespit edip yaklaşmaktadırlar.

Sivrisinekler sıcak ve terli vücutları daha fazla ısırır. Çok spor yapmış olan kişilerde, vücutta laktik asit denilen bir kimyasal maddenin artışı sivrisinekler için çekici bir özellik oluşturmaktadır. Hamile bayanlarda metabolizma hızlı olduğu için ellerde, ayaklarda vücut ısısı ve terleme fazla olmaktadır. Vücut yüzeyinde kolesterol seviyesi kimyasal olarak fazla olanlarda, kortizon seviyesi fazla olanlarda sivrisineklerin daha kolay yaklaştığı bilimsel olarak tespit edilmiştir.

Sivrisinek Isırması Sonrası Kaşıntıyı Nasıl Geçirebiliriz?

Sivrisinek ısırığı sonrası ortaya çıkan kaşıntı, kişinin yaşına, alerjik durumuna göre farklı sürelerde devam edebilir. Çocuklarda ve alerjik kişilerde bu kaşıntı çok şiddetli ve birkaç gün devam edebilir. Buna karşılık yetişkinlerde ve ileri yaştaki kişilerde hafif olduğundan herhangi bir önlem gerekmeyebilir. Birçok kişinin yaptığı gibi biraz kolonya sürmek bazen yeterli olabilir.

Kaşıntının şiddetli olduğu durumlarda kaşıntı giderici ilaçları, özellikle antihistaminik denilen jelleri ya da daha da şiddetliyse, kızarık ve şişlik yapmışsa egzama kremi denilen hafif ve orta şiddetli kortikosteroid içeren kremleri kullanmak bizi hızla rahatlatacaktır. Eğer evde bu tür ilaçlarımız yoksa o zaman en basitinden kolonya sürmek geçici rahatlık sağlayacaktır. Veya aspirinin ezilerek biraz sulandırılması kaşıntıyı hafifletecektir.

Bu tür önlemlerle kaşıntımızı birkaç saat içerisinde geçirebiliriz.

Sivrisinek Isırığından Nasıl Korunabiliriz?

Özellikle sivrisineklerin yoğun olduğu mevsim, yaz olduğu için önlemimizi buna göre almalıyız. Sivrisinekler daha çok akşam saatlerinde saldırdıkları için bu saatlerde önlem almak gerekir. Akşam saatleri ve geceleri uzun kollu giyinmek, yakın çevremizde durgun sular bırakmamak sivrisineklerin bizlerden uzak kalması için alabileceğimiz en basit önlemlerdir. Çok yeşillik alanlarda sivrisinek fazla olacağından sivrisinek kovucu önlemlerden de yararlanabiliriz.

Fesleğen ve reyhan gibi bazı bitkilerin kokusu sivrisinekleri ortamdan uzak tutabilir.

Sivrisineğe Alerjisi Olanlar Nelere Dikkat Etmeli?

Sivrisinek ısırığına alerji en fazla küçük çocuklarda görülen bir problemdir. Bir tane sivrisinek ısırığı yetişkin kişilerde yarım, 1 cm’lik kızarıklık şeklinde görülürken, çocuklarda içi su dolu kabarcıklara dönüşecek derecede şiddetli olabilir. Sayı bakımından çok fazla olabilir. Bu da alerjisi olan bireyleri son derece rahatsız eder.

Hem kaşıntının şiddeti hem uyku düzeninin bozulması, kaşıntıya bağlı mikrobik durumların ortaya çıkması gibi birçok problem kendini gösterir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir