Bademcik İltihabı Nedenleri | Belirtileri | Nasıl Tedavi Edilir?

Bademcik iltihabı nedir? Bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir? Bademcik iltihabı belirtileri nelerdir? Bademcik iltihabı nedenleri nelerdir? Bademcik iltihabı nasıl teşhis edilir?

Bademcik İltihaplanması Nedir?

bademcik iltihabı

Bademcikler, boğazımızın iki yanında yer alan küçük doku parçalarıdır. Bademciklerin görevi boğazdan vücuda girebilecek olan bakteri ve virüsleri yakalamaktır.

Lenfositler ya direk kendileri mikropları öldürmekte ya da mikropların öldürülmesini sağlayan antikor ve diğer maddeleri üretmektedirler. Vücuda giren bazı bakteri ve virüsler, bademciklerin bu etkisine rağmen yok edilemez ve bademciklerde çoğalarak bademciklerin iltihaplanmasına neden olurlar.

Bademciklerde büyümeye, kızarmaya, bazen üzerinde beyaz-sarı iltihap birikmesine neden olurlar. Bu duruma bademcik iltihabı (tonsilit) adı verilir.

Bademcik iltihabının görülme sıklığı %12 civarındadır.

Bademcik İltihaplanması Nedenleri Nelerdir?

Bademcik iltihaplanmasının nedenleri çocuklarda ve erişkinlerde farklılık gösterir. Çocuklarda bakteriler biraz daha ön plandadır. Erişkin yaşlara gelindiğinde bakterilerin rolü biraz daha azalır. Ama hangi yaş grubu olursa olsun virüsler, bakterilerden daha fazla bademcik iltihabına neden olur. Dolayısıyla virüsler, bademcik iltihabının en büyük oluşum nedenidir.

Bakteriler içinde halk arasında en çok bilineni β-hemolitik streptokok’dur.

Bademcik İltihabı Belirtileri

Ortak belirti ve bulgular şunlardır:

 • Boğaz ağrısı
 • Kırmızı, şişmiş bademcikler
 • Ağrılı yutma
 • Yüksek ateş
 • Öksürme
 • Baş ağrısı
 • Yorgunluk
 • Titreme
 • Kulak ve boyunda ağrı

Daha az görülen belirtiler şunlardır:

 • Bulantı
 • Mide ağrısı
 • Kusma
 • Tüylü dil
 • Kötü nefes
 • Ses değişiklikleri

Bademcik İltihaplanması Ciddi Bir Sorun mudur?

Bademcik iltihaplanması sıklıkla ciddi bir sorun değildir. Çünkü hastalıklar, genellikle virüsler tarafından ortaya çıkmaktadır. Ancak β-hemolitik streptokok mikrobunun oluşturduğu tablo ciddi bir sağlık sorunudur. Streptokokların oluşturduğu bademcik enfeksiyonlarında mikrop, sadece bademciklere zarar vermeyebilir ve aynı zamanda böbreklerde, kalpte, eklemlerde ciddi hasara yol açabilir.

Bademcik iltihaplarının çoğu önemsizidir. Ancak bir bölümü, vücutta ciddi hasar bırakabilecek bir tablo oluşturabilir.

Bademcik İltihaplanmasında Teşhis İçin Hangi Testler Yapılır?

Bademcik iltihabında tüm hastalıklarda olduğu gibi temel teşhis yöntemi muayenedir. Ancak bazı durumlarda muayeneyle tam karar verilmediği zaman veya muayene bulguları tetkiklerle desteklenmek istenildiği zaman kullanılan temel tetkik yöntemleri; lökosit sayımı, boğaz kültürü, çabuk antijen testleridir.

Lökosit sayımı, önemli bilgiler verir. Hastalığın virüsler nedeniyle mi ortaya çıktığını, bakteriler nedeniyle mi ortaya çıktığını gösterir.

Bademcik İltihabı Nasıl Teşhis Edilir?

Bademcik iltihabında temel teşhis yöntemi muayenedir. Muayenede bademciklerin görüntüsüne bakılır. Bademciklerin üzerindeki enfeksiyon görüntüsü kıpkırmızı bir görüntü mü, beyaz bir görüntü mü, beyaz-beyaz lekeler var mı veya beyaz bir tabaka mı var bunlar dikkatle not edilir. Bunların dışında boyundaki lenf bezlerinin büyümesi hekimler tarafından son derece önemli bir bulgudur.

Ateş, mutlaka ölçülmelidir. Fizik muayene ve bu ölçüm yöntemlerinin yanında tüm hastalara mutlaka lökosit sayımı yapılması tavsiye edilir. Kültür ve çabuk antijen testi denilen birtakım testlerle de tanı desteklenir.

Bademcik İltihaplanması En Sık Hangi Yaş Aralığında Görülmektedir ve Cinsiyet Farkı Var Mıdır? 

Bademcik iltihaplanması, çocukluk çağı hastalığıdır. İki yaşın altında bademcik iltihaplanması görülmesi düşük bir ihtimallidir. Çünkü iki yaşına kadar anneden gelen salgısal birtakım destekler, bağışıklık sistemi ögeleri, çocuğu enfeksiyonlara karşı korur. İki yaşından sonra yaklaşık dokuz yaşına kadar çocukların sık enfeksiyon geçirdiği dönemdir. Bu yaş gurubunda bademcik enfeksiyonları da diğer solunum yolu enfeksiyonları gibi sıklıkla görülür.

Kırk yaşının üstünde bir erişkinde bademcik enfeksiyonu görülmesi olası bir durum değildir. Bu yaş gurubundan sonra böyle bir şüphe varsa bu ciddi olarak araştırılmalı ve o kişinin bağışıklık sistemi gözden geçirilmelidir.

Sonuç olarak bademcik iltihabı sıklıkla 3 ile 9 yaş arasında ki çocukları etkileyen bir tablodur.

Bademcik İltihaplanması Tekrarlar mı?

Bademcik iltihaplanması tekrar edebilir. Özellikle, çocuk yaş gurubunda sıkça görülen bir tablodur. Bu, ayda bir, 20 günde bir tekrar edebilen bir durumdur. Bunun çok sebebi var. Ancak genel anlamda bakıldığında çocukların yaklaşık % 20 kadarında tekrarlayan enfeksiyonların ortaya çıktığını söylemek mümkündür.

Bademcik İltihabından Korunmak Mümkün Müdür?

Bademcik iltihaplanmasından korunmak mümkündür. Bademcik iltihaplanmasından korunmanın yolu vitamin desteği, besin desteği değildir. Önemli olan vücudun doğal savunma mekanizmalarının bozulmaması, bunların devam ettirilmeye çalışılmasıdır. Bunun için doğal ve dengeli beslenme, sağlıklı bir uyku, düzenli bir hayat tarzını benimsemek gerekir. Hem kendimizi hem de çocuklarımızı sigaradan uzak tutmalıyız ve kış aylarında sık geçirdiğimiz nezle, grip gibi enfeksiyonlar sırasında antibiyotik kullanımından mümkün olduğu kadar uzak durulmalıdır. Çünkü bu enfeksiyonlar sırasında kullanılan antibiyotikler vücudun doğal savunma mekanizması olan boğaz florasını bozarak, bu enfeksiyonlardan kısa süre sonra bademcik iltihaplanmalarının gelişmesine neden olabilir.

Bademcik İltihaplanması Nasıl Tedavi Edilir?

bademcik iltihabı nedenler,

Bademcik iltihaplanması ilaç tedavisiyle tedavi edilir. Burada temel kullanılan ilaçlar antibiyotiklerdir. Ancak, bademcik enfeksiyonunda etkenin ne olduğunu bilerek buna göre tedaviye gitmek gerekir.  Bademcik enfeksiyonunda ki etkenler çoğunlukla virüslerdir. Dolayısıyla hastalığın virüs veya bakteriler tarafından net olarak ortaya koyduktan sonra tedaviye geçmek gerekir.

Hastalık, virüsler tarafından ortaya çıkmışsa bu durumda hastaya boğazı rahatlatıcı gargaralar, ağrı kesiciler, antienflamatuar ilaçlar vermek yeterlidir. Hasta bir süre bol sıvı alarak evinde 1-2 gün istirahat ettikten sonra sağlığına kavuşur.

Eğer hastalık bakteriler tarafından ortaya çıktıysa bu durumda hastanın mutlaka antibiyotik kullanması gerekir. Antibiyotik kullanımında mümkün olduğu kadar vücudu az etkileyen ama etken mikroorganizmayı tamamen ortadan kaldırabilecek bir antibiyotiğin seçilmesi gerekir. Antibiyotik tedavisi uygulandıktan sonra hasta 5 gün içerisinde sağlığına kavuşur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir