Böbrek Yetmezliği Belirtileri | Tedavisi | Nedenleri

Böbrek yetmezliği nedir? Böbrek yetmezliği belirtileri nelerdir? Böbrek yetmezliği nasıl tedavi edilir? Böbrek yetmezliği nedenleri nelerdir?

Böbrek Yetmezliği Nedir?

böbrek yetmezliği belirtileri ve nedenleri

Böbrek yetmezliği, böbreklerimizin temel işlevlerinin kaybıyla ortaya çıkan klinik bir tablodur.

Böbrek Yetmezliği Belirtileri Nelerdir?

Akut böbrek yetmezliği belirtileri şu şekildedir;

 • Sık tansiyon düşüklükleri,
 • Kanama,
 • İshal,
 • Çarpıntı,
 • Bilinç bulanıklığı,
 • Solunum yetmezliği

Kronik böbrek yetmezliği belirtileri şu şekildedir;

Kronik böbrek yetmezliğinin ilk aşamasında gece çıkma görülür. İlerleyen aşamalarda;

 • Halsizlik,
 • Efor kaybı,
 • Solunum problemleri,
 • Bulantı ve kusma,
 • El, ayak ve yüzde şişme,
 • Kaşıntı

Bunların dışında bütün organ sistemi fonksiyonları yavaş yavaş etkilenemeye başlar. Özellikle sinir sistemi ile ilgili bulgulardan bahsetmek gerekir.

Eller de ve ayaklarda uyuşma, karıncalanma hisleri, kas sistemi kontrolünde bozulmalar, bilinç bozuklukları, uyku halleri, havale geçirme gibi bulgular böbrek yetmezliğinde ortaya çıkabilecek bulgulardır.

Böbrek Yetmezliği Nedenleri Nelerdir?

Akut böbrek yetmezliği nedenleri:

Akut böbrek yetmezliği, böbreklerimizin saatler, bazen birkaç gün içerisinde işlevlerini hızlı bir şekilde yitirmesi ve vücudumuzda ürik asit gibi nitrojen ağırlıklı maddelerin birikmesiyle ortaya çıkan, acil tedavi edilmesi gereken klinik bir tablodur.

Akut böbrek yetmezliğinde böbreğin genelde sıvı ve mineralleri kontrol etmeyle ilgili fonksiyonları kaybolur. Akut böbrek yetmezliğine en çok kan kayıpları ve sıvı kayıpları sebep olmaktadır. Bu kanamalar;

 • Cerrahi kanamalar,
 • Doğum kanamaları,
 • Travma sonucu oluşan kanamalar,
 • Mide kanamaları,
 • Aşırı sıvı kayıpları,
 • Yoğun ishal,
 • Fazla kusma akut böbrek yetmezliğine sebep olan hastalıkların başındadır.

Bunların dışında bazı böbreğe zarar verici ilaçlar böbrek yetmezliğine sokabilir.

Kronik böbrek yetmezliği nedenleri;

Kronik böbrek yetmezliği, böbreğin süzme faaliyetlerini aylar, yıllar içerisinde yavaş yavaş yitirmesi ve bunun sonucunda sıvı elektrolit, mineral dengesinin bozulmasıyla ortaya çıkan klinik bir tablodur.

Şeker hastalıkları, yüksek tansiyonun böbreğe verdiği hasarlar, kronik böbrek yetmezliğine sebep olabilir.

Genetik hastalıklar, böbreklerin kisttik hastalıkları böbrek yetmezliği sebepleri arasında sayılabilir.

Böbrek Yetmezliği Kimlerde Görülür?

Böbrek yetmezliği her yaş grubunda görülmektedir. Yaş gruplarında farklı sebeplerle ortaya çıkabilmekte. Kadın ve erkeklerde görülme sıklığı genelde eşittir. Bazı genetik hastalıklarda erkeklik, bazılarında kadın cinsiyetin daha ağırlıkta olduğu görülmektedir. Fakat bunlar, genel böbrek hastalıklarında küçük bir oranı teşkil etmektedir.

Şeker hastalığı, yüksek tansiyon gibi hastalıklar böbrek hastalıklarının oluşmasında ana nedenlerin başında sayılabilir. Özellikle tansiyon kontrolü ve şeker kontrolü düzgün sağlanamayan hastalarda böbrek faaliyetlerinin yitimi erken evrelerde ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden bu hastaların takiplerini düzenli bir şekilde yaptırmaları, sıvı, diyet kontrollerine tuz kısıtlamalarına uymaları önerilir.

Böbrek Yetmezliği Teşhisi Nasıldır?    

Böbrek yetmezliği teşhisinde öncelikle laboratuvar testlerine başvurulur. Kan analizlerinde üre, kreatin gibi maddelerin yükselmesi hekime, böbrek hastalığının varlığını düşündürtür. Bunun dışında yine ürik asit, kalsiyum fosfor metabolizmasına dikkat edilir. Kansızlığa dikkat edilir. laboratuvar testlerinin dışında görüntüleme yöntemlerine başvurulur.

Kronik Böbrek Yetmezliği İlaçla Tedavi Edilebilir mi?

Kronik böbrek yetmezliği uzun soluklu bir süreçtir. Bu yüzden ciddi takip gerektirir. Burada böbrek yetmezliğine sebep olan hastalıkların çok iyi tedavi edilmesi, böbrek yetmezliğinin son dönemlere ulaşmasını geciktirecektir. Bu nedenle şeker hastalığı, yüksek tansiyon gibi hastalıkların çok iyi kontrol ve tedavi edilmesi gerekir. İlaç tedavisine hasta bazında karar verilir. Bunun yanında diyet uygulamaları vardır. Tansiyon hastalarında tansiyonunun mümkün olduğunca en düşük seviyelerde (Büyük 110-küçük tansiyonu 80’in altında) tutacak şekilde kontrol edilmelidir. Tuz kısıtlamasına hasta bazında karar verilir.

Diyet, böbrek yetmezliğinin son evreye ulaşmasını engellemek açısından son derece önemlidir. Burada protein kısıtlaması hastalara önerilir.

Kronik Böbrek Yetmezliği Tedavisinde Diyaliz Ne Zaman Kullanılır?

Kronik böbrek yetmezliği son evreye vardığında ki bu böbreğin süzme işlevinin %15’lere ulaştığı evredir. Bu aşamada, diyaliz tedavisi planlanmalıdır. Diyaliz tedavisi iki şekilde yapılır. Bu karın diyalizi ve kanın makineye alınması gibi merkezlerde yapılan hemodiyaliz işlemidir. Bu tedaviler böbrek nakli oluncaya kadar ömür boyu süren tedavilerdir.

Böbrek yetmezliğinin getirdiği rahatsızlıkların giderilmesinde, vücutta biriken toksik maddelerin uzaklaştırılmasında diyaliz mutlaka yapılması gereken bir tedavi yöntemidir. Bu yöntemlerden hemodiyaliz, genellikle kanın vücut dışına alınıp makineyle belli filtrelerden geçirilerek bu filtrelerden toksik maddelerin süzülmesi, eksik olan maddelerin yerine konulması şeklinde yapılan bir işlemdir.

Peritron diyalizi (karın diyalizi), karın boşluğuna konulan bir katedral yardımıyla buraya bırakılacak sıvıların belli sürelerle bekletilip geri alınması ve bu sayede toksik maddelerin vücuttan uzaklaştırılması temeline dayanır.

Akut Böbrek Yetmezliği Nasıl Tedavi Edilir?

Akut böbrek yetmezliği acil bir durumdur. Hastane koşullarında tedavi edilmesi gerekir. Genellikle yoğun bakım destekleri sağlanır. Hastanelerde genellikle kaybedilen sıvı, mineral bozukluğu tedavi edilir. Böbreklerin kanlanması ve idrar süzmesine yardımcı olacak destek tedaviler (ilaç, serum) yapılır. Diyaliz tedavilerindeki gelişmelere rağmen akut böbrek yetmezliğinde ölüm oranları halen yüksektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir