Oktay Rifat Horozcu Kısa Hayatı | Edebi Kişiliği | Eserleri

Oktay Rifat Horozcu kısa hayatı, Oktay Rifat Horozcu edebi kişiliği, Oktay Rifat Horozcu eserleri nelerdir?

OKTAY RİFAT HOROZCU (1914-1988)

HAYATI

1914’te Trabzon’da doğdu. Sanatsever bir ailede yetişen Oktay Rifat’ın babası Samih Efendi; Trabzon valisi aynı zamanda dil bilimci ve şairdi. Ayrıca teyzesi Celile Hanım ise Nâzım Hikmet’in annesidir. Ankara Erkek Lisesinde okuduğu yıllarda Ahmet Hamdı Tanpınar’dan dersler aldı, Orhan Veli ve Melih Cevdet’le tanıştı. Ankara Hukuk Fakültesinde okudu.

1937’de Maliye Bakanlığı tarafından Siyasal Bilgiler alanında doktora eğitimi alması için Paris’e gönderildi. Ancak II. Dünya Savaşı’nın başlamasıyla 1940’ta Türkiye’ye geri döndü. Maliye Bakanlığında, Matbuat Umum Müdürlüğünde memurluk; Ankara ve İstanbul’da avukatlık yaptı. 1961-1973 yılları arasında avukatlık yaptığı Devlet Demiryollarından emekli oldu.

Oktary Rifat Horozcu 1988’de İstanbul’da hayata veda etti.

EDEBİ KİŞİLİĞİ | SANAT ANLAYIŞI

  • Aşk temasını işlediği ilk şiirleri Varlık dergisinde yayımlanmıştır. Bu dönem şiirlerini atasözü, deyim, masal, tekerleme gibi halk kaynaklarından yararlanarak heceyle yazmıştır.
  • 1941’de Orhan Veli ve Melih Cevdet’le Garip Akımını başlatmışlardır. Kent insanlarının yaşamlarını alaycı bir yaklaşımla işledi. Yaşayıp Ölmek, Aşk ve Avarelik Üstüne Şiirler, Güzelleme’de Garip’in izleri görülür.
  • Şiirde arayış içerisine giren sanatçı zamanla anlayışını değiştirerek II. Yeni’nin soyut şiirine yönelmiştir. Hatta 1956’da Perçemli Sokak şiir kitabıyla kendisini İkinci Yenicilerin kurucuları arasında gördüğünü söylemiştir.
  • Genellikle şiirlerinde mutlu bir insanın bakış açısı vardır.
  • Parça güzelliği anlayışından bütün güzelliğine geçmiştir.
  • Şiirin haricinde roman ve tiyatro türlerinde de ürünler vermiştir.

ESERLERİ

Şiir

Garip, Yaşayıp Ölmek, Aşk ve Avarelik Üstüne Şiirler, Güzelleme, Aşağı Yukarı, Karga ile Tilki, Perçemli Sokak, Âşık Merdiveni, Elleri Var Özgürlüğün, Şiirler, Yeni Şiirler, Çobanıl Şiirler, Bir Cigara İçimi, Elifli, Denize Doğru Konuşma, Dilsiz ve Çıplak, Koca Bir Yaz, İkilik

Roman

Bir Kadının Penceresinden, Danaburnu, Bay Lear

Tiyatro

Çil Horoz, Atlarla Filler ya da Dirlik Düzenlik, Birtakım İnsanlar, Kadınlar Arasında, Yağmur Sıkıntısı, Toplu Oyunlar, Oyun içinde Oyun

Düzyazı

Şiir Konuşması

2 comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir