Robinson Crusoe Kısa Özeti | Konusu | Karakter

Robinson Crusoe kısa özeti, Robinson Crusoe konusu, Robinson Crusoe karakterler, Robinson Crusoe hakkında bilgi.

YAZAR

Daniel Defoe

BİLGİ

Defoe’nun altmış yaşında kaleme aldığı ilk romandır. İngiliz edebiyatında yazılan ilk roman olarak kabul edilir.

KAHRAMANLAR

Robinson Crusoe, Cuma

Cuma: Robinson Crusoe’un eğittiği hizmetkârıdır. Başlangıçta yamyam iken Robinson Crusoe onu dini bakımdan eğiterek ve ingilizce öğreterek medeni bir insan yapmıştır.

Robinson Crusoe: Denizcilik aşığı, akıllı, becerikli ve maceraperest bir insandır.

ÖZET

Robinson Crusoe, macera düşkünüdür. Denizlere açılıp yeni yerler görme tutkusu içindedir. Yaptığı tehlikeli iki deniz yolculuğu yüzünden bu tutkusundan vazgeçer. Ancak bir süre sonra tekrar yolculuğa çıkar. Yolculuk yaptığı gemi batar. Sadece kendisi kurtulur. Issız bir adada yaşamaya başlar. Kendine bir barınak yapar. Yaban keçilerini evcilleştirir. Toprağı eker. Orada tuttuğu günlükleri aynı zamanda romanın konusu oluşturacaktır.

Robinson’un adadaki yirmi dördüncü yılının ortasında bir olay, sürdüğü hayatın şeklini değiştirir. Adaya beklenmedik misafirler gelir. Onlarla çatışır ve onların yanındaki esirlerden birini alıkoymayı başarır. Artık adada yalnız değildir. Adama onu yakaladığı günün adını verir. Onu Cuma diye çağırmaya başlar. Onu eğitir. Bir süre sonra, ada çevresindeki bir gemide ayaklanma çıkar. Bundan yararlanarak gemiyi ele geçirir.

54 yıllık ömrünün büyük bölümünü vatanından uzakta macera peşinde geçiren Robinson Crusoe sonunda ülkesi İngiltere’ye döner. Tüm bu yaşadıklarına karşın, macera tutkusu yine bitmez.

3 comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir