Türkiye’de Turizm | Özellikleri

Türkiye’de turizm, Türkiye’de Turizmi etkileyen faktörler nelerdir? Türkiye’nin turistik değerleri nelerdir?

turkiyede-turizm

Turizm Nedir?

Dinlenmek, eğlenmek, spor yapmak, kutsal yerleri ziyaret etmek, tarihi yerleri ve yapıtları görmek, toplumların kültürlerini tanımak gibi amaçlarla yapılan gezilere turizm denir. Bu amaçlarla geziye çıkan kimseye ise turist denir.

Turizmi sağlayan başlıca çekicilikler şunlardır:

 • Tarihi kentlerin, anıtların ve savaş alanlarının bulunması
 • Kutsal ibadet yerlerinin varlığı
 • Bazı hastalıkları tedavi edici kaplıca ve içmelerin bulunması
 • Dinlenmeye, yürüyüş yapmaya, manzara seyretmeye, spor yapmaya, denize girmeye uygun alanların bulunması
 • Geleneksel yaşam biçiminin hakim olduğu alanların ve yerleşmelerin bulunması

Turizmin gelişmesi için turistlerin konaklayacakları, ulaşım ve haberleşmeyi sağlayacakları ve her türlü gereksinimlerini karşılayacakları altyapının bulunması gerekir.

Son yıllarda ulaşım araçlarının artması ve ulaşımın kolaylaşması, turistlere hizmet verecek otel, moteli kamp yeri gibi tesislerin yapılması turizmin gelişmesini sağlamaktadır.

Bunun yanında ülkelerin turist çekmek için medya aracılığı ile tarihi ye doğal güzelliklerini tanıtması turizmin gelişmelini sağlamıştır.

Turizm, bir ülkenin kendi sınırlan içinde yapıldığı gibi farklı ülkeler arasında da yapılmaktadır. Ülke içiriğe yapılan turizme iç turizm, ülkeler arasında yapılan turizme ise dış turizm denir.

Turizm bacasız sanayi olarak ifade edilmektedir. Dünya’da Fransa, İspanya, ABD, İtalya, Almanya, İngiltere, İsviçre gibi ülkeler turizmde önde gelen ülkelerdir.

TÜRKİYE’DE TURİZMİ ETKİLEYEN FAKTÖRLER

Enerji İklim Şartları

Akdeniz ve Ege Denizi kıyıları, deniz turizmi açısından çok elverişli şartlara sahiptir. Dünya’da kabul edilen standartlara göre, Ege kıyılarının iklim şartları turizme oldukça elverişlidir. Ege ve Akdeniz kıyıları mayıs ile Ekim ayları arasında yaklaşık 6-7 aylık uzun bir güneşlenme ve denize girme süresine sahiptir.

Kış mevsiminde fazla miktarda kar yağışı alan Anadolu’nun yüksek kesimleri ise kış sporları için uygun şartlar ortaya koyar.

Kış sporlarını geliştirmek için Palandöken, Uludağ, Erciyes, Ilgaz ve Aladağlarda kayak tesisleri kurulmuştur.

Doğal ve Tarihi Zenginlikler

Türkiye’nin çoğu bölgesinde doğal zenginlikler ile tarihi zenginlikler iç içedir. Örneğin; Sümela Manastırı’nı ziyaret edenler, hem tarihi manastırı hem de bu alandaki zengin ve gür bitki örtüsünü görürler. Ürgüp-Nevşehir Yöresi’ne gelen turistler, peri bacalarını, yumuşak volkan tüfleri arasına açılmış evleri ve kiliseleri ziyaret ederler. Akdeniz sahilini gezen turistler, bir taraftan denizden yararlanırlar, diğer taraftan Antalya, Side çevresindeki ilk ve orta çağlara ait tarihi yapıları görürler.

Türkiye’ye bulunduğu alanın coğrafi konumundan dolayı hava, deniz ve kara yolu ile ulaşmak çok kolaca İstanbul, İzmir, Dalaman ve Antalya hava limanlarından Dünya’nın birçok ülkesi ile bağlantılı uçak seferleri yapılmaktadır.

Türkiye’de, turistlerin konaklayacakları motel, pansiyon, otel ile kamp alanları bulunmaktadır.

Turistik alanlarda, turistlerin haberleşmekle alışveriş ve diğer gereksinimlerini karşılayabileceği merkezler ve tesisler bulunur.

Folklor Zenginliği

Türkiye; gelenek, görenek ve çeşitli halk oyunları bayram ve festivalleri yönünden kültür zenginliğini sahiptir. Örneğin; Akdeniz Bölgesi’ndeki yörüklerin yemekleri, halı ve kilim dokumaları, çeşitli karşılama ve yarışları gibi faaliyetler turistlerin ilgisini çekmektedir.

TÜRKİYE’NİN TURİSTİK DEĞERLERİ

1-) Doğal Güzellikler

Türkiye’nin başlıca doğal güzellikleri

Volkanik alanlar, karstik alanlardaki yüzey ve yer şekilleri, bitki örtüsü ile kıyılarımız Türkiye’nin doğal güzelliklerini oluşturur.

Zengin Bitki Toplulukları

Türkiye bitki türleri ve toplulukları açısından oldukça zengin bir ülkedir. Türkiye’de 12.000’den fazla bitki türü bulunur.

2-) Tarihi Zenginlikler

Türkiye, çeşitli arkeolojik ve tarihi değerlere sahiptir. Ege kıyılarında çok sayıda antik kent kalıntıları vardır. Milet, Efes, Karacasu-Salihli yakınlarındaki Sart harabeleri bunlar arasında yer alır.

Akdeniz Bölgesi’nde, eski uygarlıklara ait çok sayıda tarihi yapıt bulunmaktadır. Buradaki kalıntıları, şehir kalıntıları, kaya mezarları ve tiyatrolar oluşturur.

İç Anadolu Bölgesi’nde Çorum’un Sungurlu ilçesindeki Boğazköy-Alacahöyük milli parkı; Selçuklulara kervansaraylar, hanlar, camiler; Sivas, Kayseri’deki tarihi eserler ile Konya’daki Mevlana Türbesi ve Müzesi önemli tarihi zenginlikler arasında yer alır.

İstanbul’da Bizans dönemine ait surlar, su kemerleri ve dikilitaşlar bulunur. Ayrıca Osmanlı Dönemine ait çok sayıda cami ve çeşme ile Anadolu ve Rumeli Hisarları yer alır.

Edirne’de Selimiye Camisi Önemli tarihi zenginlikle arasında yer alır.

Türkiye müzeler yönünden zengindir. İstanbul’da Arkeoloji Müzesi, Askeri Müze, Topkapı Sarayı Müzesi, resim ve heykel müzesi, Ayasofya Müzesi, Atatürk Müzesi bulunmaktadır.

Ankara’da Etnografya Müzesi, Ankara Arkeoloji Müzesi, Anıtkabir Müzesi, Türkiye Büyük Millet Meclisi Müzesi, Tabiat Tarihi Müzesi; İzmir’de Arkeoloji Müzesi, Atatürk Müzesi, Selçuk Müzesi, Bergama Arkeolojin ve Etnografya Müzesi bulunmaktadır. Konya, Kayseri Adana, Trabzon, Erzurum, Antakya, Antalya, Bursa ve Van gibi birçok şehirde çeşitli müzeler yer almaktadır.

Yüzey Şekilleri

Türkiye’nin çeşitli yüzey şekilleri turizm açısından çekicilik oluşturmaktadır. Bunlar; su kaynakları, kanyon vadiler, yer altı tünelleri, peri bacaları traverten, şelaleler, kumsallar, deniz kıyıları, termal kaynaklar olarak ifade edilebilir.

3-) Turizmin Türkiye Ekonomisindeki Yeri ve Önemi

 • Turizmden elde edilen gelir dış ticaret açığının kapatılmasında önemli, bir rol oynar.
 • Çok sayıda kimseye iş imkânı sağlayarak işsizlik oranının azalmasına neden olur.
 • Dışarıdan ülkeye döviz girişi sağlar.

NOT:

Türkiye’ye en fazla turist gönderen ülkeler; Almanya, Fransa, İngiltere, Yunanistan, ABD, Rusya Federasyonu ve Arap ülkeleridir.

 • Çeşitli iş kollarının gelişmesine yardımcı olur (ulaşım, ihracat vb.)
 • Turizme yapılan yatırımlara bağlı olarak yabancı sermayenin ülkemize girişine neden olur.
 • Turizmin etkin olduğu yerlerde ekonomik gelişmeye bağlı olarak nüfus artışı hızlanır.
 • Turizmin yoğun olduğu yörelerde, ticaret, ulaşım, bankacılık ve konaklama gibi birçok iş kolunda canlanma meydana gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir