Oğuz Atay Tutunamayanlar Kısa Özeti | Konusu | Kahramanları

Oğuz Atay Tutunamayanlar kitabının kısa özeti, Oğuz Atay Tutunamayanlar kitabının konusu, Oğuz Atay Tutunamayanlar roman kahramanları.

ROMAN HAKKINDA BİLGİ

Oğuz Atay’ın ilk kitabı olan Tutunamayanlar, 1970 yılında TRT Sanat Ödülü’nü kazanmıştır. Kitap edebiyatımızın yenilikçi eserlerindendir. Kitap belirli bir olayı anlatmaktan ziyade izlenimler, çağrışımlar, taşlamalar ve ruhsal çözümlemelerden oluşur. Sayfalar süren noktalama işaretsiz ve paragrafsız bölümlerin yanı sıra günlükler, uzun mısralı şiirler, oyun ve şarkılardan oluşan bölümleriyle okunması zor bir kitaptır.

KAHRAMANLAR

Selim Işık, Turgut Özben, Süleyman Kargı, Metin Kutbay, Nermin Özben, Günseli Ediz, Olric

KONU

Romanda toplum kurumları ve kurallarıyla uyumsuz olan tutunamayan bir insan anlatılmıştır.

ÖZET

Turgut Özben, evli ve İki çocuk babasıdır. Mühendistir ve rahat bir hayatı vardır. Selim’in intiharından sonra, bir dönüşüm sürecine girecek, kendi benliğini sorgulamaya başlayacaktır. 1933 doğumlu ve çocukluğu İkinci Dünya Savaşı’nda geçmiş biridir. Aydınlanmaya üniversite yıllarında başlar ve en çok örnek aldığı kişi ise Selim’dir. Onun gibi çok okumaya özenip okumadığı birçok kitap almıştır. Fakat iş hayatına atılıp evlenince birincil amacı para kazanıp rahat bir hayat sürmek olmuştur. Fakat Selim’in intiharı onu altüst eder ve arkadaşının hayatını araştırarak bir nevi benliğini bulmaya çalışır. Nitekim intiharı bir gazete haberinden öğrenir ve çok sarsılır. Turgut daha sonra Selim’in günlüğünü bulur. Günlüğü okudukça Selim’i intihara sürükleyen sebepler bir bir ortaya çıkmaya başlar. Selim’in son zamanlarında “Türk Tutunamayanları Ansiklopedisi” hazırladığı anlaşılır. Hüsnü Ergeç, Ahmet Çekingen, Nazmiye Erdoğdu yazdığı bazı ‘tutunamayan’ karakterlerdi. Turgut bu ansiklopediyle sonuca ulaşır. Selim toplum tarafından kabul edilmeyen, farklı bir kişiliktir. Selim’in tabiriyle bir tutunamayandır. Böylece Turgut kendisinin de bir tutunamayan olduğuna karar verir. Sonunda da trende tanıştığı birine yazdıklarını verir ve ortadan kaybolur. Romanda, Turgut’un kendi iç sesini dinlemeye başladığında hep Olric’e başvurur. Olric devamlı ‘efendimiz’ diye hitap eder Turgut’a. Romanın sonunda ise Turgut sadece Olric’le yaşamaya karar verir ve hayattan çıkıp gider.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir