Yusuf Atılgan Aylak Adam Kısa Özeti | Konusu | Kahramanlar

Aylak Adam romanı kısa özeti, Aylak Adam romanı konusu, Aylak Adam roman kahramanları.

ROMAN HAKKINDA BİLGİ

C., sıradanlığa, tekdüzeliğe, alışılmışın kolaycılığına hiç mi hiç katlanamıyor. Hem farklıyı, hem doğru olanı arıyor. Çabasının boşuna olduğunun da farkında üstelik. Zor bir karakter, zor bir yaşam, yalın bir roman.

KONU

C.’nin bir yıl boyunca başından geçen olayları anlatan kitap, dörde ayrılmış olup her bölümde farklı mevsimlerde C.nin yaşantısını ele almıştır.

KAHRAMANLAR

C., Ayşe, Güler, Sadık

ÖZET

Roman kahramanı C., sıra dışı biridir. Herhangi bir işi yoktur. Kendisine miras kalmış evlerin kirasıyla geçinmekte ve kendisini “aylak” olarak değerlendirmektedir. İnsanların yaptığı kalıplaşmış hareketlerden hoşlanmaz. Kira odalarında, lokanta, sinema ve meyhanelerde bütün değerlerini yitirmiştir. Dayanacak bir şey yani gerçek sevgiyi arar. C.’nin başından iki aşk macerası geçer. İlkinde üniversite öğrencisi süssüz, sade Güler’den umduğunu bulamayan C., yaz aylarında gittiği pansiyonda karşılaştığı eski sevgilisi ressam ve kişilikli Ayşe ile de olaylı bir aşk süreci yaşar. Bir an mutluluğa ulaştığını zannetse de yine yalnızlığına gömülür. Resim ile ilgilenmektedir ve ressam bir kıza âşıktır. Daha doğrusu hiç tanımadığı ama bir gün karşısına çıkacağını bildiği değişik bir insana âşıktır. Kitapta C’nin bu insanı arayış öyküsü anlatılmaktadır. C., bir gün bir boşluk duygusu içinde dalgın dalgın giderken mavi yağmurluklu bir kızı yıllardır aradığı kişi zanneder. Kızın bindiği otobüse yetişmek için koşarken bir taksinin altında kalıp ezilme tehlikesi atlatır. Bu arada polis getir. C. direnmez, otobüse yetişecektim, der ve susar. Aradığı kadını bulmuş ve hemen kaybetmiştir. Artık bir daha da bulamayacaktır. Her şey bitmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir