Kürk Mantolu Madonna Kısa Özeti

Kürk Mantolu Madonna kısa özeti, Kürk Mantolu Madonna kahramanları.

YAZAR

Sabahattin Ali

KISA BİLGİ

Sabahattin Ali, Kürk Mantolu Madonna isimli romanı ile edebiyatımıza unutulmaz Maria Puder karakterini dâhil etmiştir. Bu kitap 1943 yılında ilk baskısını yapmıştır.

KAHRAMANLAR

Raif Efendi, Maria Puder, Rasim, Hamdi

ÖZET

Raif Efendi, Balıkesir’in Havran ilçesinde büyümüştür. Kişilik olarak sessiz ve içe kapanıktır. Babası tarafından sabunculuk üzerine eğitim alması amacıyla Almanya’nın Berlin şehrine gönderilir. Raif Efendi, sanata düşkün bir tiptir. Bir resim sergisini gezerken Kürk Mantolu Madonna adlı tabloya gözü takılır. Tablodaki kadın, inanılmaz ölçüde dikkatini çekmiştir. Artık sık sık bu tabloyu görmek için salona gelir. Bir gün yanına bir kız yanaşır. Raif Efendi kıza baktığında çok şaşırır. Çünkü kız Kürk Mantolu Madonna tablosundaki kadına inanılmaz ölçüde benzemektedir. Kızın adı Maria Puder’dir. Tablonun ressamıdır ve resmi yaparken kendi portresinden yararlanmıştır. Raif Efendi ile Maria Puder arasında bir dostluk başlar. Bu durum giderek bir aşka dönüşür. Aslında yaratılış olarak birbirlerinin zıddı kişilikleri vardır. Maria dışa dönük ve biraz havai bir tipken Raif Efendi tam tersi içe dönük ve durgun bir yaratılışa sahiptir. Bir süre sonra Raif Efendi babasının ölüm haberi üzerine Havran’a döner. Maria’dan onu getirteceğine dair söz vererek ayrılmıştır. İki sevgili arasındaki mektuplaşma bir süre devam ederse de zamanla Maria’dan mektup gelmez olur. Raif Efendi de kendini olayların akışına bırakır. Bir gün Ankara’da tren istasyonunda Almanya’daki pansiyon arkadaşı bir bayana rastlar. Kadın Maria’nın Raif’ten bir çocuk dünyaya getirdiğini ve doğumdan kısa bir süre sonra da öldüğünü söyler. Aradan geçen on yıl içinde Raif in kızı dokuz yaşlarına girmiş olmalıdır. Üstelik Raif Efendi Alman kadınla konuşurken trenin kompartıman penceresinden onları izleyen çocuk, Raif’in Maria’dan olma kızıdır. Raif Efendi bundan sonraki ömrünü pişmanlıklar ve aşkına sahip çıkamamanın verdiği utançla geçirir. Hayatının bu en ilginç, ve acıklı devresini anlattığı hatıralarını da bir defter hâline getirir. Okuması için arkadaşı Rasim’e verdiği bu defter romanın temelini oluşturur.

2 comments

  • Sezai

    Guzel bir calisma olmus. Cok guzel bir kitap. Edebiyatımızın güzide eserlerinden. Ayrıca odevime yardmcı oldu. Kolay gelsin…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir