Anayurt Oteli Kısa Özeti | Konusu | Kahramanlar

Anayurt Oteli kısa özeti, Anayurt Oteli konusu, Anayurt Oteli roman kahramanları.

YAZAR

Yusuf Atılgan

KISA BİLGİ

Anayurt Oteli, psikolojik yabancılaşma ve yalnızlık temasını işleyen bir romandır. 1987’de aynı adla sinemaya aktarılmıştır.

KAHRAMANLAR

Zebercet, Ortalıkçı Kadın, Ekrem, Ahmet Efendi, Emekli Subay

KONU

Yusuf Atılgan, Anayurt Oteli adlı romanında yalnızlık ve geçici ilişkiler içinde bunalan, hayatı anlamlandıramayan, çaresiz bir kahramanın psikolojisini ustaca işlemiştir.

ÖZET

Romanın başkahramanı Zebercet, Anadolu kentlerinin birinde (Manisa) Anayurt Oteli’nin kâtibidir. İçine kapalı, sevgiye ve şefkate muhtaç, bunalımlı biridir. Otele gelip bir gece kalan genç bir kadın, tekdüze, bunalımlı hayatını değiştirir. Geceleri o kadının da içinde bulunduğu düşler kurmaya başlar. Kadının bir daha görünmeyişi Zebercet’in dünyasını karartır. Otele gelen müşterileri kabul etmez, oteli dışarıya kapatır. Bir gün Zebercet, aşevinde bir hayli içtikten sonra otele gelir. Ortalıkçı kadınla beraber olur ve onu boğarak öldürür. Kasabada amaçsızca dolaşır. Bir gün, kasaba adliyesinde bir duruşmaya izleyici olarak katılır. Duruşmada karısını öldüren bir sanık vardır ve Zebercet, sanığın yerine kendisini koyarak bir iç hesaplaşma içine girer. Sanığın duruşması ileriki bir zamana ertelenir. Ancak Zebercet, cinayet işlemesine rağmen hâlâ özgürce ortalıkta dolaşıyor olmasına dayanamaz. İç hesaplaşma, bunalım ve yalnızlık duyguları içerisinde kendisini asar ve ölür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir