Ayaşlı ve Kiracıları Romanı Kısa Özeti | Konusu | Kahramanlar

Ayaşlı ve Kiracıları kısa özeti, Ayaşlı ve Kiracıları konusu, Ayaşlı ve Kiracıları roman kahramanları.

YAZAR

Memduh Şevket Esendal

KISA BİLGİ

Sanatçı bu romanını 1934’te yayımlamıştır. Romanda Türkiye’nin dört bir köşesindeki insanların psikolojileri yalın, içten bir dille gözler önüne serilir.

KAHRAMANLAR

Ayaşlı İbrahim Efendi, Haki Bey, Turan Hanım, Hasan Bey, İskender Bey, Şefik Bey, Hizmetçi Halide, Abdülkerim Bey, Faika, Fuat, İffet Hanım

KONU

Romanda Cumhuriyet’in ilk yıllarındaki Ankara’nın görgülü görgüsüz çeşitli çevrelere bağlı insanlarının, odaları kiraya verilen bir evdeki yaşantılarıyla birlikte dedikoduları, türlü çıkar hesapları, kumar partileri, mal mülk kaygıları anlatılır.

ÖZET

Ayaşlı İbrahim Efendi eşkıyalık, zaptiye çavuşluğu, arzuhalcilik, otelcilik gibi türlü işlere girmiş bir adamdır. Bir gün dokuz odalı apartman dairesini uygun fiyata kiralar. Bu apartmanın her bir odasını bir aileye kiralar. Bir oda da kendisine ve üvey kızına kalır. Tuvaleti, banyosu, mutfağı, ortak kullanılan bu apartmanda kiracılar içli dışlı yaşamak zorunda kalırlar. Her odasında toplumun farklı kesimlerinden gelen evli, bekâr, erkek, kadın, yaşlı, genç bir yığın insan kalır.

Haki Bey ile Turan Hanım sık sık kavga ederler. İskender Bey eskiden büyük bir çiftliğin sahibidir. Şimdi ise her şeyini kaybetmiştir. Geçmişini unutmak için sık sık içer, umutsuzluk onu içten içe tüketir. Şefik Bey emekli bir konsolostur. Memurluk zamanında kirli işlere girmiş, bu yüzden de erken emekli edilmiştir. Kirliliği, cimriliği yüzünden başta Hizmetçi Halide olmak üzere bütün kiracılar ondan iğrenirler. Abdülkerim Bey Buharalıdır. Karısı ve çocukları huysuz ve gürültücüdürler. Apartmandakilerle kavgalılardır. Bunların dışında banka memuru, uyuşturucu madde kaçakçısı gibi kiracıları da vardır.

Kiracılar zamanla değişik nedenlerle evden teker teker ayrılırlar. Ayaşlı İbrahim Efendi evi tekrar kiralamaz. Dairenin son sakinleri Abdülkerim Bey ile İffet Hanım bir apartman dairesine, Ayaşlı ve Faika yukarı şehirde bir eve taşınırlar. Birkaç ay sonra Ayaşlı İbrahim Efendi ölür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir